Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Zaćmienie Księżyca oraz opozycja Marsa
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 3 Sierpień 2018, 12:08   Zaćmienie Księżyca oraz opozycja Marsa

Oto moje zdjęcia z tego zaćmienia.
Też obserwowaliście to zjawisko? :-)















 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 1 Maj 2019, 20:58   

Noc 27 lipca 2018 roku została w astronomicznych środowiskach okrzyknięta mianem "Czerwonej Nocy". Wtedy bowiem, oprócz doskonałej widoczności Marsa, którego opozycja za sprawą odległości od Ziemi była najbardziej spektakularną od czasu Wielkiej Opozycji z sierpnia 2003, mogliśmy podziwiać zaćmiony Księżyc, przybierający krwistoczerwnoną barwę. Takie zaćmienia zdarzają się relatywnie często - ostatnie obserwowaliśmy 28 września 2015 - ale gorąca, letnia noc zdawała się wygodniejszą do obserwacji od zimnego, jesiennego poranka, kiedy dodatkowego uczucia zimna dodawały widoczne na niebie zimowe gwiazdozbiory. Po cierpliwym oczekiwaniu, wczesnym wieczorem w piątek 27 lipca pogoda postanowiła ze mnie zażartować, bo na wschodzie, w tym miejscu, gdzie miał pojawić się Księżyc, nagle wyrósł piękny kalafiorowaty cumulonimbus, wydający z siebie złowrogie pomruki. Na szczęście była to tylko jedna z wielu typowych dla lata 2018 słabych konwekcji i w porze zachodu Słońca niebo już się oczyściło, a ja mogłem przygotować swój sprzęt:


Na przeciwnej stronie nieba można było podziwiać niesamowitą "zorzę". Zrobiło się bardzo nastrojowo


Powoli zapadał zmrok, a ja czekałem na pojawienie się gwiazdy wieczoru. W miejscu skąd obserwowałem, wschodni horyzont jest lekko przesłonięty i dość długo czekałem na ten długo wyczekiwany moment. Znajomi mieszkający trochę wyżej ode mnie, widzieli zjawisko niemal od początku, u mnie Księżyc pojawił się jednak dopiero zakryty w około połowie. Podziwiałem to, jak stopniowo jego srebrna tarcza zanikała, i dopiero w pobliżu fazy całkowitej wykonałem pierwsze zdjęcia.



O godzinie 21:30 zaczęła się faza całkowita. Nastąpił wręcz nierealny nastrój, kiedy mogłem być świadkiem tak pięknego spektaklu. Grające świerszcze i szumiące w wysokich trawach jeże dodawały mi towarzystwa. Wszyscy sąsiedzi powychodzili z domów, połakomili się nawet na widok z mojego teleskopu :) Można było wyraźnie oglądać przesuwający się cień Ziemi.
[img]www.lukedirt.com.pl/album_pic.php?pic_id=2651[/img]
[img]www.lukedirt.com.pl/album_pic.php?pic_id=2650[/img]
[img]www.lukedirt.com.pl/album_pic.php?pic_id=2649[/img]

Pod Księżycem rozbłyskiwał jasny jak weselny lampion Mars. Przez teleskop widziałem zarysy kontynentów, majaczyła też czapa polarna, niestety w planetarnych zdjęciach nie jestem już biegły. Studiowałem powierzchnię Czerwonej Planety aż do 23:15, kiedy jak diament w pierścionku, na Księżycu ponownie zajaśniało srebrne światło. Wyłanianie się Księżyca podobało mi się jeszcze bardziej niż zasłanianie :)



Niebo zaczęły z wolna pokrywać cirrusy, a na łąkach położyła się mgła, dodająca wyjątkowego, poetyckiego nastroju. Księżyc z Marsem wciąż w najlepszej komitywie, aczkolwiek jeden z nich już przestawał się czerwienić.


Zjawisko podziwiałem do jego ostatniego aktu, aż do zupełnego wyłonienia się Księżyca, około wpół do pierwszej. Dalszych obserwacji już nie prowadziłem, bo niebo zamgliło się i prawie nie było widać gwiazd. Czerwona Noc pokazała się jednak w całej okazałości. To był piękny czas :)
Ostatnio zmieniony przez PiotrNS 22 Październik 2019, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Magia 
Poziom najwyższy


Hobby: Sport
Pomogła: 74 razy
Dołączyła: 25 Kwi 2019
Posty: 3922
Wysłany: 1 Maj 2019, 21:04   

Świetne fotki, ja mam kilka, ale są kiepskiej jakości. Tym bardziej doceniam wasz wkład w temat. :)
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 1 Maj 2019, 21:04   

Super zdjęcia. Twój teleskop to Dobson 8" :?:
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 1 Maj 2019, 21:12   

Tak jest, niezawodna ósemka :) Dziękuję za pozytywne opinie :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 1 Maj 2019, 21:28   

Ja mam Celestron Nexstar 4SE, ale jednak wolałbym Dobsona
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 1 Maj 2019, 21:40   

To też fajny sprzęt, jak prowadzisz obserwacje z miasta, to ten rodzaj teleskopu jest najbardziej adekwatny. Podobnie jak MAK 127,zmieści się na każdym balkonie, a przy tym bardzo ładnie pokazuje planety i Księżyc. Dobson jest raczej do obiektów głębokiego nieba, a przy tym potrzeba już raczej wiejskich warunków. Niemniej jednak, jak kiedyś będziesz miał okazję to bardzo polecam taką "ósemkę". Można zobaczyć naprawdę wiele (sam widziałem jednej październikowej nocy trzy z pięciu galaktyk Kwintetu Stefana), niekiedy widać nawet majaczące detale dalekich obiektów DS, a przy tym sprzęt nie jest jeszcze aż taki ciężki. Kiedyś kupię 12", a to dopiero jest krowa :D
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 8 Maj 2019, 16:25   

Obserwowałem tym swoim Celestronem Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna, ale spodziewałem się nieco lepszych efektów. Mimo wszystko, na Wenus widać jej fazy przez ten teleskop, na Jowiszu widać główne pasy chmur oraz jego cztery główne księżyce (ale Wielką Czerwoną Plamę ciężko dostrzec), na Saturnie widać jego pierścienie oraz główne księżyce jak np. Tytan. Nie obserwowałem natomiast Urana i Neptuna - po pierwsze, nie wiem w którą dokładnie stronę nieba skierować teleskop do ich obserwacji (patrzę przy tym na usytuowanie tych planet w programie Stellarium, ale na niewiele to się zdaje), a po drugie, wątpię żeby mój teleskop uchwycił te odległe planety.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 22 Październik 2019, 13:13   

Edytowałem swój poprzedni post i dodałem zdjęcia z forumowej galerii - te z zewnętrznych serwerów wygasły. Przy okazji miło mi przypomnieć sobie "Czerwoną Noc" :)

@LukeDiRT, Uran i Neptun są spokojnie w Twoim zasięgu. Powiem więcej, Neptun blisko opozycji jest do zobaczenia przez lornetkę, a Uran nawet gołym okiem. Jego jasność to 6 magnitudo, więc z lokalizacji nieco bardziej oddalonych od miast można dostrzec go jako słabą gwiazdkę. W Bieszczadach bez wysiłku, tam zasięg widzialności gwiazd wynosi ponad 7mag (jeszcze 20-30 lat temu przy wietrze halnym dochodził do 8mag; słyszałem relację z dawnych czasów jak dało się wypatrzeć gołym okiem M81).
Mam dla Ciebie radę - sprawdź kiedy Uran lub Neptun będzie przebywać w pobliżu jakiejś jaśniejszej gwiazdy, a będzie Ci łatwiej. Osobiście zrobiłem bardzo fajną obserwację 7 lutego br., kiedy Uran utworzył trójkąt prostokątny z gwiazdą o Psc (w gwiazdozbiorze Ryb) i jeszcze jedną, niesklasyfikowaną. Jego zaobserwowanie stało się wtedy wręcz intuicyjne.
Jak zaczynałem przygodę z obserwacjami, w 2010/2011 roku Uran podążał na niebie blisko Jowisza, niekiedy mieścił się z nim w polu widzenia lornetki :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 11