Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerwiec 2009
Autor Wiadomość
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19169
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 26 Czerwiec 2019, 14:14   Czerwiec 2009

Dziś podsumuje czerwiec z przed dekady, który absolutnie nie przypominał obecnego. Powszechnie jest uważany za bardzo nieudany miesiąc, czy naprawdę był taki straszny? Według mnie nie, fakt była bieda z uslonecznieniem, ale była dość spora przeplatanka pomiędzy pogodnymi a paskudnym dniami. Największą wadą tego miesiąca był niewątpliwie chłód w I dekadzie, również pojawił się u mnie przymrozek przy gruncie 6 dnia miesiąca. Był to drugi najchlodniejszy czerwiec, znacznie chlodniejszy i paskudniejszy był w 2001 roku, którego podsumowanie również się pojawi ;-) .

Czerwiec 2009 w Toruniu
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2009-06-30&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=30&ord=desc&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh

Anomalia miesiąca
https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/kriging/200906.png

Miesiąc ten miał anomalię -0,76K wzgl. okresu referencyjnego 1981-2010, choć na zachodzie jego anomalia spadła < -1K, zaś na wschodzie, jego anomalia oscylowała wokół normy.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10945
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 26 Czerwiec 2019, 15:30   

Ciekawe w którym regionie była najwyższa suma opadów, bo u mnie wtedy było aż 24 dni z deszczem.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19169
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 8 Maj 2020, 18:47   

Ten dla mnie o wiele gorszy od 2012 ;-)
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2009-06-30&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=30&ord=asc

Ok, od 8 do 23.06 naprawdę super, ale bez porównania z analogiem z 2012 :-) . Poza tym mega wkur*iajaca 3 dekada, gdy na południu lało aż za dużo, to w Toruniu była sucha...
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2009-06-30&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=30&ord=asc

W całości też nie za mokry czerwiec (dużo suchszy od 2012) i właściwie to był poniżej wtedy obowiązującej normy opadowej 1971-2000, m. in. Też on przyczynił się do zjeżdżania tej normy w dół :-( . (wszystkie czerwce od 2002 do 2010 były w Toruniu poniżej normy opadowej 1971-2000 :!:
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 8 Maj 2020, 22:08   

Nieudany początek lata, pasikoniki do samego końca miesiąca były małe co świadczy także i kiepskiej późnej wiośnie :nie:
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 8 Maj 2020, 22:40   

Czerwiec 2009 - miesiąc, który nigdy mnie specjalnie nie odpychał, a teraz nawet czuję do niego lekką sympatię.
Nieudana była pierwsza pentada, gdy było chłodno, a opady nie były zbyt okazałe. Nie narzekałem jednak zbytnio na szczególne zimno, po prostu klasyczna "nieletnia" aura, bez dramatu. Nawet słońca trochę było, w odróżnieniu od grobowych dni końcówki czerwca 2018.
Kolejny okres, trwający od 6 do 19 czerwca, to... ciepłe lato. Sporo lekko gorących dni, pogodowy dynamizm, częste zmiany temperatury, regularne opady i jeszcze więcej cumulusów. Poza jednym dniem (na 99% 18 czerwca) ten okres kojarzy mi się nie z lampą, ale okazałymi barankami na niebie i bardzo częstą konwekcją, przy której wysokie temperatury wydawały się jeszcze wyższe. Opady zdarzały się często i w niemałej ilości, ale za nieudany uważam tylko 12 i 13 czerwca - zimny loch z nędznym pseudodeszczem.
Po ciepłym etapie, obfitującym w burzowe niespodzianki (o nich wkrótce) i deszcz, zdarzyło się najgorsze. Idealnie na rozpoczęcie wakacji, w dniach 20-22 czerwca, rozlało się na dobre. Te dni, to ciągła ulewa przy TMax rzędu 13 stopni... Pamiętam jak 21 czerwca 2009 wyczytałem na wp.pl, że wakacje zapowiadają się właśnie takie - zimne i deszczowe. Bardzo posmutniałem mając w pamięci śliczny sierpień poprzedniego roku.
Wszystko co złe, kiedyś się kończy. I nie takie znowu złe, bo spadły 42 mm deszczu. Ostatnia oktada (23-30 czerwca), to chyba najbardziej epicki burzowo kilkudniowy okres, jaki pamiętam. Nie przesadzam, codziennie waliły mocne burze z ulewami, a parę razy zdarzyło się, że działo się tak dwa razy w ciągu jednego dnia. Prawdziwe Indochiny - ciepło, a wręcz gorąco (około 25 stopni i ciepłe noce), a do tego mokro i burzowo. Przeżytej w samochodzie w drodze na basen ulewy z 26 czerwca nie zapomnę nigdy. Ulica zamieniła się w rzekę po tym jak w maksymalnie 10 minut spadło ponad 40 mm wody. Co ciekawe nie czułem strachu, lecz ekscytację. Żartowałem nawet, że nie musimy jechać na basen, bo przyjechał do nas :D
Taki to był miesiąc - niezwykle ciekawy i choć być może nie do końca "wakacyjny", to na pewno pożądany przeze mnie w tej rzeczywistości. I nie tylko teraz, bo zdarzało mi się za nim zatęsknić w czerwcu ubiegłego roku ;)

FKP, pamiętasz jakie pasikoniki były w 2008? Bo chyba był wtedy potencjał na naprawdę wczesne dorastanie tych żyjątek.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 8 Maj 2020, 22:49   

PiotrNS, Bodaj 19 czerwca 2008 spotkałem pierwszego dorosłego ale kiedy w tamtym roku pojawiły się larwy i jak rosły to Ci nie powiem ;-)
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 8 Maj 2020, 23:04   

To niezły wynik, dosyć wcześnie :) Ładną masz tę serię obserwacyjną, już 13-ty rok. Doceniam wytrwałość i pamięć do tych wszystkich dat, wyczuwam pamięć ejdetyczną :D
Jeszcze a propos czerwca 2009, to pamiętam że 13 czerwca była u mnie piękna tęcza na tle niemal czarnego nieba, a do tego towarzyszyły jej odległe grzmoty, wrażenia niezapomniane :) Szkoda że żadna burza z tego wieczora nie została zapisana w danych, ale widocznie była zbyt odległa i mała.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 8 Maj 2020, 23:14   

W 2019 pierwsze imago też było coś koło 18 czerwca, to najczęstszy wynik ;-)
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35197
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 9 Maj 2020, 14:16   

PiotrNS napisał/a:
FKP, pamiętasz jakie pasikoniki były w 2008? Bo chyba był wtedy potencjał na naprawdę wczesne dorastanie tych żyjątek.


W 2008 wczesny potencjał? Dlaczego :shock:
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 9 Maj 2020, 14:19   

Bo pasikoniki rosną w maju i czerwca i jak jest dużo lampy i ciepła (za dnia) to rosną szybko.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10