Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Stacja na Okęciu - totalna porażka pod każdym względem.
Autor Wiadomość
kmroz 
Junior Admin
łowca burz

Hobby: Wszystko!
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Mokotów
Wysłany: 28 Wrzesień 2019, 12:18   Stacja na Okęciu - totalna porażka pod każdym względem.

Być może część z was się dziwi, czemu unikam korzystania z tej stacji (używam jej tylko do celu obserwowania godzinowego zachmurzenia, wilgotności i czasem godzinowego wiatru), mimo, że mieszkam niecałe 10 km od niej.

Odpowiedź jest prosta, ta stacja niestety w każdym względzie zawodzi. Przede wszystkim słynne usłonecznienie, zmieniany próg heliograficzny co chwila, w latach 1998-2014 kompletnie do dupy, zawyżający rocznie o jakieś 500 godzin (!). Jednak to nie koniec problemów. Okęcie jest stacją bardzo wiatrową, przez co przy pogodnych i bezwietrznych nocach nie notuje spadków, jakie rzeczywiście są w okolicy. Sam wiatr również jest tam zwykle wyższy, niż w rzeczywistości w Kotlinie Warszawskiej. Temperatury maksymalne też bywają kontrowersyjne, ale w drugą stronę, często inne stacje w regionie pokazują znacznie wyższe tmax. No i w końcu opady, jest to totalny cień opadowy, który opady lubią mijać ze wszystkich stron, a nawet jak trafiają wprost, to... notuje niemal zawsze znacznie mniej, niż powinien. Akurat ten sam problem ma - niestety - sporo innych stacji IMGW, także tutaj problem nie leży w Okęciu, rozwiązałem ten temat kupując własny deszczomierz.
W przyszłości oczywiście rozważam kupno własnej stacji pogodowej, mierzącej wszystkie paramtery (włącznie z jakże ważnym usłonecznieniem, bo najbliższa stacja mierząca je względnie poprawnie jest jakieś 70 km ode mnie (Kozienice). Inne parametry jak wiatr, opady, wilgotność i temperaturę, mierzą na szczęście inne stacje IMGW i LabEl w regionie, a jak dobrze wiecie, najbardziej cenię sobie stację w Legionowie (niestety nie podaje ona ani wiatru, ani usłonecznienia, ani zachmurzenia, ani w historycznych danych nawet przebiegu temperatur godzinowych (tylko tmin i tmax)). Na monitorze pogodynki pokazuje godzinowe pomiary wiatru i temperatury, ale niestety po 2 dniach te dane znikają, od pewnego czasu je sobie zapisuje (od czerwca dokładniej mówiąc).

Bartek617 
Poziom najwyższy
Meteopata :(

Hobby: Większość z wymienionych
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 3 Kwiecień 2021, 18:28   

Gdyby ta stacja byłaby taka zła, to pewnie zniknęłaby z listy stacji pomiarowych (tak pół żartem, pół serio pisząc): do Gdańska po dziś dzień nikt nie może dojść do kompromisu. ;-) Ale faktem jest często warunki mogą panować odmienne w okolicy od tych, które główny posterunek rejestruje. ;-)

Jesień była najlepsza dla przyrody w 2017 roku. ;)

PiotrNS 
Poziom najwyższy
Burzoman

Hobby: Większość z wymienionych
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz
Wysłany: 3 Kwiecień 2021, 22:09   

Przypomina mi się jak w 2018 roku stałem się "ofiarą Okęcia" i niemal bezgranicznie ufałem pomiarom tej stacji, odczuwając zaniepokojenie maratonem "bordowych" anomalii, które na Lotnisku Chopina zdawały się nawet silniejsze niż w osławionym wtedy Wrocławiu. Kmroz wyprowadził mnie z błędu i teraz szukając danych pomiarowych ze stolicy, spoglądam na pomiary z Legionowa i w przypadku starszych danych, Brwinowa (to drugie miasto kojarzy mi się z tym, że ruchoma dekada w II połowie kwietnia 1970 była tam genialna, co przyznaję nawet ja, zagorzały piroman :lol: ).
Z danych z Okęcia korzystam tylko po to, aby sprawdzić kiedy były burze. Legionowo ich bowiem nie raportuje. Kiedy oceniam jakieś okresy z perspektywy Kmroza, mam na uwadze zarówno jego miejscowość, jak i Warszawę i Legionowo, stąd określenie "Legiowawice" :D

kmroz 
Junior Admin
łowca burz

Hobby: Wszystko!
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Mokotów
Wysłany: 4 Kwiecień 2021, 22:38   

Na Brwinów to ja sam dawno nie patrzyłem, przestałem to robić, gdy zorientowałem się jak bardzo zaniża pokrywę śnieżną xd

Odpowiedz do tematu