Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Sierpnie XXI wieku na Polesiu
Autor Wiadomość
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35254
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:36   

To teraz też dla odmiany wstawka z innego miesiąca, czerwca.

Czerwiec 2015 na Polesiu okazał się ekstremalnie słonecznym i niezwykle przyjemnym pod każdym względem miesiącem. Opadowo tylko zawiódł, ale i tak przyniósł lepszą sumę, niż u mnie ;) Chociaż u mnie została ona fajniej wyrobiona, bo przez dwie nocne tropikalne burze 12-14.06, a u nich głównie dzięki pluchowatym i paskudnym dniu 15.06.

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send

Warto zauważyć, że w tamtym regionie zapoczątkował on wciąż trwającą serię ekstremalnie pogodnych czerwców :mrgreen:

Dla porównania tak wyglądał on na Kujawach:

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send

Druga połowa to, wcale nie przesadzając, lipiec 1980... Chociaż tamten lipcopad to przynajmniej nie miał tak zimnych nocy...
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35254
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:49   

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send

A wracając do głównego topiku, tak wyglądał kolejny sierpień we Włodawie.

W przeciwieństwie do większości kraju był to zdecydowanie bardzo ciepły miesiąc, ale poza okresem 12-16.08 gorąco nie dawało w kość tak bardzo. Było też mnóstwo słońca, więcej nawet niż bym oczekiwał :lol:

Niestety akurat tutaj ponownie trochę zabrakło typowych dla tamtego klimatu dni z temperaturą średnią dobową rzędu 15-18 stopni i lampionkiem. Ale spokojnie, za rok je odrobimy ;)

Jeszcze ciekawostka, ponownie jak rok wcześniej, trafiła się fala bezburzowego, suchego tropiku. Burzą, i to słabą się on tylko skończył. I tutaj dostrzegam ciekawą właściwość - ponownie w trakcie takiej fali wystąpiły niszczycielskie nawałnice w głębi kraju. 21.08.2007 rok wcześniej i tutaj 15-16.08.2008. Pamiętam tamte dni, dowiedziałem się wtedy o istnieniu trąby powietrznej i ten paraliżujący strach. Opóźniliśmy przez to nasz wyjazd na Mazury o 2 dni. 17.08 przyjechaliśmy dopiero i była paskudna, jesienna pogoda. Dzień później lato wróciło, ale niestety się rozchorowałem i nie pozwolili mi się kąpać w jeziorze. Lepiej się poczułem dopiero po 25.08, ale niestety znowu zrobiło się jesiennie, a od 28.08 pogoda się totalnie załamała, więc podobnie jak później przyjechaliśmy, tak dzień wczesniej wróciliśmy z wyjazdu ;) Po latach jak patrzyłem na dane, aż nie mogłem uwierzyć, że na Mazowszu panowała wtedy znacznie lepsza pogoda....

Ale wracając jeszcze do kwestii tych burz, taka sytuacja się jeszcze powtórzy w kolejnych sierpniach, a zwłaszcza podczas tej chyba najsłynniejszej nawałnicy... Chyba się domyślacie o którą chodzi, jak nie to niedługo rozwieję wątpliwości :mrgreen:

Także suchy tropik i upał jest w tamtym regionie niestety nie wróży niczego dobrego. Za to jeśli jest rześko i lampowo, to w innych regionach Polski jest też przepiękna, spokojna pogoda, tylko trochę cieplejsza ;)

PS Z serii "gdyby (nie) był przestępny". Gdyby 2008 nie był rokiem przestępnym, to sierpień 2008 zapisał się tam jako jedyny w tym wieku bez ANI JEDNEJ rześkiej nocy. Za to oczywiście z wieloma "nieletnimi", zresztą noce tropikalne tam to już prawdziwa rzadkość.
Ostatnio zmieniony przez kmroz 17 Styczeń 2020, 22:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19197
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:51   

Racja, choć mogę przysiąść na wszystko, że pamiętam ją jako ciepłą i słoneczna, ale musiałem coś popierdzielic, bo w Płocku II połowa też identyczna :/
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35254
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:53   

U mnie już była całkiem pogodna, poza takimi "perełkami" jak 23.06.2015 (niestety pamiętam ten dzień, tfu!). Poza tym niby szału nie było ze słońcem w tej drugiej połowie, ale sprawiedliwość wyrobienia była niesamowita, więc tego się nie odczuwało. Ale i tak lepiej było we Włodawie.
_________________
19.04-6.05.2012 -> jeden z najcudniejszych wiosennych okresów, jakie można sobie wyobrazić
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19197
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:56   

kmroz napisał/a:
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12497&ndays=30&ano=2008&mes=08&day=30&hora=23&ord=REV&Send=Send

A wracając do głównego topiku, tak wyglądał kolejny sierpień we Włodawie.

W przeciwieństwie do większości kraju był to zdecydowanie bardzo ciepły miesiąc, ale poza okresem 12-16.08 gorąco nie dawało w kość tak bardzo. Było też mnóstwo słońca, więcej nawet niż bym oczekiwał :lol:

Niestety akurat tutaj ponownie trochę zabrakło typowych dla tamtego klimatu dni z temperaturą średnią dobową rzędu 15-18 stopni i lampionkiem. Ale spokojnie, za rok je odrobimy ;)

Jeszcze ciekawostka, ponownie jak rok wcześniej, trafiła się fala bezburzowego, suchego tropiku. Burzą, i to słabą się on tylko skończył. I tutaj dostrzegam ciekawą właściwość - ponownie w trakcie takiej fali wystąpiły niszczycielskie nawałnice w głębi kraju. 21.08.2007 rok wcześniej i tutaj 15-16.08.2008. Pamiętam tamte dni, dowiedziałem się wtedy o istnieniu trąby powietrznej i ten paraliżujący strach. Opóźniliśmy przez to nasz wyjazd na Mazury o 2 dni. 17.08 przyjechaliśmy dopiero i była paskudna, jesienna pogoda. Dzień później lato wróciło, ale niestety się rozchorowałem i nie pozwolili mi się kąpać w jeziorze. Lepiej się poczułem dopiero po 25.08, ale niestety znowu zrobiło się jesiennie, a od 28.08 pogoda się totalnie załamała, więc podobnie jak później przyjechaliśmy, tak dzień wczesniej wróciliśmy z wyjazdu ;) Po latach jak patrzyłem na dane, aż nie mogłem uwierzyć, że na Mazowszu panowała wtedy znacznie lepsza pogoda....

Ale wracając jeszcze do kwestii tych burz, taka sytuacja się jeszcze powtórzy w kolejnych sierpniach, a zwłaszcza podczas tej chyba najsłynniejszej nawałnicy... Chyba się domyślacie o którą chodzi, jak nie to niedługo rozwieję wątpliwości :mrgreen:

Także suchy tropik i upał jest w tamtym regionie niestety nie wróży niczego dobrego. Za to jeśli jest rześko i lampowo, to w innych regionach Polski jest też przepiękna, spokojna pogoda, tylko trochę cieplejsza ;)

PS Z serii "gdyby (nie) był przestępny". Gdyby 2008 nie był rokiem przestępnym, to sierpień 2008 zapisał się jako jedyny w tym wieku bez ANI JEDNEJ rześkiej nocy. Za to oczywiście z wieloma "nieletnimi", zresztą noce tropikalne tam to już prawdziwa rzadkość.


U mnie było trochę rzeskich nocy w III dekadzie, ale i tak mało jak na tak "zimny sierpien".
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2008-08-31&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=31&ord=asc

Generalnie normalny, pochmurny i ekstremalnie mokry sierpien, głównie za sprawą upiornego długiego weekendu.

W sumie lipiec w tamtym roku zapisał się cieplej w zachodniej części kraju, a sierpień we wschodniej, rok później było zupełnie na odwrót :mrgreen:
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24004
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:56   

Ja pamiętam z tego czerwca nie tylko multum nieletnich wieczorów i nocy ale i kilka nieletnich, lochowych popołudni, kiedy to autentycznie odczuwało się chłód.
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19197
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:58   

FKP napisał/a:
Ja pamiętam z tego czerwca nie tylko multum nieletnich wieczorów i nocy ale i kilka nieletnich, lochowych popołudni, kiedy to autentycznie odczuwało się chłód.


No dla Ciebie na pewno równie zły czerwiec, co rok wcześniej ;-)
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35254
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 21:59   

Właśnie miałem sprawdzić ten lipiec 2009, czy nawałnice też były powiązane z suchym tropikiem na wschodzie....

Ale jednak nie...

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send

Ba, nie widzę, żeby był on jakoś cieplejszy niż na Mazowszu...
_________________
19.04-6.05.2012 -> jeden z najcudniejszych wiosennych okresów, jakie można sobie wyobrazić
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24004
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 22:00   

Rok wcześniej wydawało mi się, że czerwiec był chociaż słoneczny ale to okazało się być nieprawdą :cry:
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35254
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 17 Styczeń 2020, 22:01   

Jacob, widzę, że w sierpniowy długi weekend 2008 Toruń był już po tej paskudniejszej, ale de facto znacznie spokojniejszej stronie mocy....
_________________
19.04-6.05.2012 -> jeden z najcudniejszych wiosennych okresów, jakie można sobie wyobrazić
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10