Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: LukeDiRT
5 Czerwiec 2022, 05:58
Dyskusja o wegetarianizmie
Autor Wiadomość
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 14 Luty 2020, 16:15   

Czyli zdobycze cywilizacji znalazły się w nieodpowiednich rękach. Wcześniej pisałem, że głód wywołany przez nieodpowiedzialne lobby ekologów jest złym, wręcz zbrodniczym sposobem na zmniejszenie przeludnienia. Ludzi (bez względu na rasę) powinno się jakoś wyżywić. I dodam coś w kwestii GMO. Jeszcze pod koniec XX wieku olej rzepakowy uważany był za szkodliwy dla zdrowia (rakotwórczy) ze względu na obecność kwasu erukowego. Obecny rzepak bezerukowy to nic innego jak GMO, a jednak olej z niego polecany jest jako (obok oliwy z oliwek) jako najzdrowszy tłuszcz roślinny. Teraz "na tapecie" szkodliwości jest olej sojowy.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 3 Czerwiec 2020, 19:53   

Sam nie czuję się zwolennikiem jedzenia mięsa. Lubię wędlinę, kiełbasę, kurczaka (poza udem i nogą), kotleta, sznycla, pasztet, parówki no i mięso jako farsz do pierogów, krokietów, makaronu albo pizzy. Natomiast no właśnie wymieniłem te przypadki, w których lubię mięso, więc nie czuję się wegetarianinem. Myślę jednak, że gdybym widział bezpośrednio te wszystkie procesy, jak zwierzęta są ubijane, a potem musiałbym to jeść, to poczułbym zniesmaczenie. To jest może naiwne z mojej strony, ale czego oczy nie widzą, temu sercu nie żal. Może i dobrze się dzieje, że nie muszę uczestniczyć w takich nieprzyjemnych wydarzeniach. Dlatego tu poniekąd rozumiem osoby, które przejawiają awersję do mięsa. Jednak mięso ma dość dobry wpływ na mięśnie, jest dobrym budulcem kości i ogólnie jest dobrze przyswajalne w organizmie. Na samych roślinach za daleko bym nie pojechał. :-(
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 2 Lipiec 2020, 10:46   

Cytat:
Myślę jednak, że gdybym widział bezpośrednio te wszystkie procesy, jak zwierzęta są ubijane, a potem musiałbym to jeść, to poczułbym zniesmaczenie. To jest może naiwne z mojej strony, ale czego oczy nie widzą, temu sercu nie żal. Może i dobrze się dzieje, że nie muszę uczestniczyć w takich nieprzyjemnych wydarzeniach.

Coś w tym jest Bartku, i o dziwo niekonieczne dotyczy mięsa. Sam przez kilka lat pracowałem na początku lat 70-tych przy produkcji słonych paluszków (oddział Grissini warszawskiej mega-piekarni Żerań).

Do dziś nie biorę słonych paluszków (i to żadnego producenta) do ust, pamiętając linie ich produkcji. Tak zwane "makarony" z ciasta przed posypaniem grubą solą i pokrojeniu przed wejściem do pieca, przechodzą przez "kąpiel" w roztworze ługu sodowego (NaOH). To mnie zniechęciło do tego produktu. https://www.wykop.pl/link...bryki-w-polsce/ Z drugiej strony "w swoim czasie" potrafiłem własnoręcznie zarezać kurczaka. Skubanie i patroszenie zostawiałem swej pierwszej żonie. Z kurczaka najlepiej lubię udźce i nogi
( teraz przeważnie to właśnie kupujemy), a pierś kurczaka (roztłuczoną i smażoną w panierce) tylko jako namiastkę schaboszczaków. Z tą różnica,ze schaboszczaki smaży się zazwyczaj na smalcu, a ich substytuty z piersi kurczaka lub indyka na oleju.
P.S. Byłem także na wiejskim "świniobiciu" i próbowałem smażonej "świeżyzny" Smakowita :-D
https://gotujmy.pl/swiezonka-z-cebulka,przepisy-dania-przepis,273052.html
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Magia 
Poziom najwyższy


Hobby: Sport
Pomogła: 74 razy
Dołączyła: 25 Kwi 2019
Posty: 3922
Wysłany: 5 Lipiec 2020, 22:01   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Do dziś nie biorę słonych paluszków (i to żadnego producenta) do ust, pamiętając linie ich produkcji.


Dużo o Tobie wiem, ale tego jeszcze nie słyszałam. ;-)
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6133
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 6 Lipiec 2020, 07:42   

Ja jem prawie wszystko co mi smakuje nawet widziałem z czego robią parówki i jakoś to mi nie zbrzydło. Nie ma się co przejmować bo życie jest za krótkie. Gdybym miał się wszystkim przejmować to bym musiał przejść nie na wegetarianizm tylko na weganizm a to już by było ,że szkodą dla organizmu. Bo taka ogromna zmiana już w tym wieku zwłaszcza jak lubię robić fizycznie to byłby szok.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 6 Lipiec 2020, 11:27   

Mięso i ryby tak. Ale postęp powinien doprowadzać do stosowania coraz bardziej humanitarnych i profesjonalnych metod ich uśmiercania. Drobiu już nie trzeba własnoręcznie zarzynać, wiejskie świniobicia tez już należą do rzadkości. Jeszcze tylko karpie sprzedaje się "żywcem" i ich śmierć jest powolna. Czas z tym skończyć. Filety lub "dzwonka" z przetwórni "to jest to. I powtarzam. Weganizm tez polega na jedzeniu organizmów, niekiedy żywych (w surówkach komórki i tkanki roślinne są żywe. Nawet ziemniaki obiera się żywe. Taki sam kartofelek po wsadzeniu do gleby wykiełkuje. Zresztą w cieple mieszkania tez "porasta". I o co tu entuzjaści weganizmu "kruszą kopie :?: O niespożywanie organizmów :?: Przecież sami to robią, roślina to tez żywy organizm i tylko on potrafi żywić się materią nieożywioną, a spożywając te roślinkę na surowo jemy ją "żywcem". Takie są nonsensy ideologii"WEGE" C'est la vie :roll:
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 6 Lipiec 2020, 12:13   

Może i metody uśmiercania zwierząt są coraz bardziej humanitarne ale ich hodowla coraz mniej...
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 6 Lipiec 2020, 12:33   

Też prawda.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6133
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 6 Lipiec 2020, 19:14   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Nawet ziemniaki obiera się żywe.


Obecnie po wykopaniu od razu obmywam i do garnka.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 6 Lipiec 2020, 19:46   

Ciekawostka. Raki także żywcem wrzucane są do wrzątku. https://kafeteria.pl/15175,czy-raki-piszcza-gdy-je-gotujesz
https://gotujmy.pl/gotowanie-skorupiakow-na-zywo,artykuly-smaczki-artykul,7109.html
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11