Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Zimny maj, zimny kraj?
Autor Wiadomość
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 221 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14600
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 2 Maj 2020, 20:16   

Za PRL-u to pochód pierwszomajowy prawie zawsze szedł w słońcu. A w czasie popołudniowych i wieczornych koncertów w parkach prawie zawze było ciepło. Ale nastąpiła "transformacja" i jest jak jest. Według niektórych pobożnisiów Pan Bóg jest socjalistą, a może nawet komuchem. ;-)
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19205
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 2 Maj 2020, 20:18   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Za PRL-u to pochód pierwszomajowy prawie zawsze szedł w słońcu. A w czasie popołudniowych i wieczornych koncertów w parkach prawie zawze było ciepło. Ale nastąpiła "transformacja" i jest jak jest. Według niektórych pobożnisiów Pan Bóg jest socjalistą, a może nawet komuchem. ;-)


Oj ten ciepły i słoneczny pierwszy maja za PRL-u to jeszcze większy mit niż rok w rok Białe Święta i gorące lata. Wczorajszy dzień u mnie gdzie maksymalnie było 12 stopni i 0 słońca był lepszy niż wiele pierwszych dni maja za PRL-u :->
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35262
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 2 Maj 2020, 20:27   

To prawda, to ile razy śnieg potrafił padać na początku maja w czasach PRL jest wręcz szokujące
_________________
19.04-6.05.2012 -> jeden z najcudniejszych wiosennych okresów, jakie można sobie wyobrazić
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 221 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14600
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 2 Maj 2020, 20:46   

Śnieg to ja pamiętam na "ogrodników" ale nie na "święto pracy". Wczoraj było maksymalnie 15 stopni i "huśtawka" raz słońce, raz chmury. A o zmroku deszcz, gdy szedłem spać padał nadal. Jednak pierwszy maja z dawnych lat kojarzę raczej ze słoneczną pogodą i koncertami w parkach. Co ciekawe zdarzały się załamania pogody nawet nazajutrz. Ale pamięć bywa zawodna, i w moim wieku najbardziej pamięta się to, co było miłe.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19205
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 2 Maj 2020, 20:53   

http://www.lukedirt.com.p...p?p=24525#24525
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11725
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2 Maj 2020, 20:54   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Śnieg to ja pamiętam na "ogrodników" ale nie na "święto pracy". Wczoraj było maksymalnie 15 stopni i "huśtawka" raz słońce, raz chmury. A o zmroku deszcz, gdy szedłem spać padał nadal. Jednak pierwszy maja z dawnych lat kojarzę raczej ze słoneczną pogodą i koncertami w parkach. Co ciekawe zdarzały się załamania pogody nawet nazajutrz. Ale pamięć bywa zawodna, i w moim wieku najbardziej pamięta się to, co było miłe.

Śnieg w okolicy "Zimnych Ogrodników" spadł w 1978 roku - dokładnie 11 i 12 maja. Na Święto Pracy śnieg padał w 1962, 1970 i 1985 roku.

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11725
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2 Maj 2020, 23:14   

No i nowy ECMWF wycofuje się z wyraźnego ocieplenia na przełomie dekad. Po jednym dniu z temperaturą 20 stopni zapowiada coś, co niestety przypomina mi niemal analogiczny okres maja ubiegłego roku... Prognozy nie wyglądają aż tak sensacyjnie jak rok temu, kiedy ich przewidywania przypominały mix 1991 i 2010 roku, ale i tak ukazują znaczne zimno. Jest o dużo za wcześnie by wyrokować, ale jeśli maj 2020 będzie chłodny, to piąty miesiąc roku w normie 1991-2020 okaże się u mnie miesiącem... ochładzającym się :!:
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19205
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 2 Maj 2020, 23:24   

W latach '80 ten miesiąc mocno poszedł do góry i poza początkiem lat' 00, stoi w miejscu. Nawet rekordowy maj 2018 jest ledwo zauważalny, bo naprawdę dla mnie poza ostatnia petanda był to zwyczajnie ładny i ciepły maj, te z 1993 i 2002 miały większy potencjał na rekord.

Ale nie da się ukryć, że I dekada miesiąca leci w dół i to nie tak delikatnie. U mnie żadna z I dekad maja po 2003 roku nie przyniosła upału. No fajnie, cieszy mnie to, ale czy to jest normalna sytuacja, że przez 16 ostatnich 1 dekad maja nie mieliśmy ani jednego upału, a dwukrotnie mróz < -5 stopni :!: :?: Chociaż w 2012 to była akurat ironią losu, bo ostatni upał był 30 kwietnia, a kolejny 11 maja :lol:
Nie jestem fanem tak wczesnych upałów, wręcz przeciwnie, bo jak dla mnie może ich w ogóle nie być, ale jestem jeszcze większym antyfanem takich patologii jaka miała miejsce na początku tego miesiąca w 2007 czy 2011 roku. Mam nadzieję, że w kolejnej dekadzie ten miesiąc ruszy, razem z październikiem, a w końcu któryś z miesięcy letnich naprawdę ładnie wyhamuje na kilka lat
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24017
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 2 Maj 2020, 23:57   

Jacob, Jeśli ten miesiąc ruszy to będziesz miał podobne piekiełka jak wrzesień 2016 i 2018 albo większe :lol: Może zaskoczę Was tym co teraz napiszę ale ja jako skrajny ciepłolub nie odczuwam jakoś tego trendu ochłodzeniowego I dekady maja. I jako skrajny ciepłolub muszę przyznać, że obecny klimat Polski i tak jest wspaniały w porównaniu do tego co było standardem jeszcze w ub. wieku :-|
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35262
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 2 Maj 2020, 23:58   

FKP napisał/a:
Może zaskoczę Was tym co teraz napiszę ale ja jako skrajny ciepłolub nie odczuwam jakoś tego trendu ochłodzeniowego I dekady maja.


Szczerze mówiąc? Zaskoczyłeś i to bardzo. Biorąc pod uwagę ekscesy z pierwszych dekada maja w latach 2019, 2017, 2014, 2011 czy 2010...

Aczkolwiek mam pewne wrażenie, że tegoroczna wbije je wszystkie w glebę swoją zimnicą. Naprawdę... Pierwsze dwa dni maja może były chłodnawe, ale przy tym co nas czeka już od jutra, to była prawdziwa przyjemność. Zimny maj, zimny kraj... Oby wynagrodziła nam to druga połowa.
_________________
19.04-6.05.2012 -> jeden z najcudniejszych wiosennych okresów, jakie można sobie wyobrazić
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10