Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Mapy KBW za okresy wakacyjne 2009-19
Autor Wiadomość
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19195
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 20 Maj 2020, 14:58   

Nie to na 100% był 14.07
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35239
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Maj 2020, 15:36   

Ten radar to jednak jakaś lipa w 2016 roku.


9.08.2016 też rzucił ulewę jakieś 50km od miejsca, gdzie naprawdę się znajdowała. Wg niego u mnie nie spadła ani kropla, a w rzeczywistości było to 12mm.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 109 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11702
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 20 Maj 2020, 17:40   

Najbardziej zaskoczyło mnie tu lato 2019. Wydawało mi się, że sytuacja (nawet po sierpniu) była naprawdę zła, a tu mój region jest przedstawiony tak, jakby nic się nie stało. Widać, że zdecydowanie najgorzej było w roku 2015, choć odnoszę wrażenie (może tylko mnie tak się wydaje), że wtedy o suszy mówiło się mniej niż choćby w 2018 roku, kiedy była dużo bardziej ograniczona. W okolicach Zamościa, to lato 2018 było tak naprawdę najlepszym pod tym względem od czterech lat, bo nawet w 2016 i 2017 sumy nie były satysfakcjonujące.
No i lato 2013 wygląda dużo gorzej niż myślałem, ten KBW po pierwszym półroczu to jednak nie wszystko.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35239
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Maj 2020, 18:23   

PiotrNS napisał/a:
Najbardziej zaskoczyło mnie tu lato 2019. Wydawało mi się, że sytuacja (nawet po sierpniu) była naprawdę zła, a tu mój region jest przedstawiony tak, jakby nic się nie stało. Widać, że zdecydowanie najgorzej było w roku 2015, choć odnoszę wrażenie (może tylko mnie tak się wydaje), że wtedy o suszy mówiło się mniej niż choćby w 2018 roku, kiedy była dużo bardziej ograniczona. W okolicach Zamościa, to lato 2018 było tak naprawdę najlepszym pod tym względem od czterech lat, bo nawet w 2016 i 2017 sumy nie były satysfakcjonujące.
No i lato 2013 wygląda dużo gorzej niż myślałem, ten KBW po pierwszym półroczu to jednak nie wszystko.


Wszystkie Twoje zaskoczenia akurat wynikają z tego, że KBW uwzględnia tylko dwumiesięczny okres.

Wakacje 2013 były naprawdę ekstremalnie słoneczne i do tego w południowej połowie Polski bardzo suche. Szczególnie oberwało południe mazowieckiego, czy świętokrzyskie, gdzie ani w lipcu, ani w sierpniu, nie doczekano się prawdziwych opadów. Ale sytuacja glebowa, a tym bardziej hydrologiczna, zbytnio na tym nie ucierpiała, dzięki właśnie poprzednim kilku miesiącom - ale mapka KBW o tym nie ma pojęcia, co było przed 1.07.

Za to KBW z wakacji 2019 nie uwzględnia tego, że przed nimi był rekordowo gorący, rekordowo słoneczny i wyjątkowo suchy czerwiec. Same w sobie wakacje nie były tak strasznie suche - ani termicznie, ani opadowo, ani - co sam najlepiej wiesz - solarnie, nie obiegały mocno od normy. N i NE Polska miały mokry lipiec, S i E Polska - mokry sierpień.

W 2018 roku też nie wyglądało to tak dobrze, bo przed wakacjami mieliśmy nieco ponad 2 miesięczny okres totalnego sufitu termicznego i solarnego - trwał on tak od 3.04 do około 10.06. Ale same wakacje były mokre i burzowe, przynajmniej we wschodniej połowie kraju, dlatego KBW za te 2 miesiące nie miało prawa pokazać nawet śladu suszy...

Zaraz przedstawie mapki KBW za miesiące maj-czerwiec. Dopiero to zestawienie może nam coś prawdziwego pokazać, aczkolwiek wiadomo - też nie w 100%. Zima, wbrew temu co FKP mówi, też ma znaczenie, a początek wiosny to jest już szalenie ważny...
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35239
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Maj 2020, 18:29   

Mapki KBW za okresy maj-czerwiec w latach 2009-19.

Dla przypomnienia KBW liczy się na podstawie opady-parowanie (czyli suma opadów odjąć odpowiedni przelicznik termiczno-solarny)





















_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35239
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Maj 2020, 18:31   

Duety maj-czerwiec w 2012, 2015 i 2016 się wyraźnie zaznaczyły się największym deficytem wodnym w regionie płocko-włocławsko-konińsko-kutnieńskich piaseczków :mrgreen:
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10978
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 20 Maj 2020, 19:25   

Widać wyraźnie, że Górny Śląsk nie należy do najsuchszych regionów ;-)
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 146 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7310
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 20 Maj 2020, 19:27   

Trochę paradoks, że jedne z najlepszych warunków hydrologicznych mają najbardziej zdegeadowane gleby na GŚ xd
_________________
Aktualna pora roku: zasłużone bubu
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35239
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Maj 2020, 19:34   

Jorguś, na wyżynach i pogórzu po prostu więcej pada. Jednak granatowy kolor na południu Polski wcale nie musi świadczyć, że jest "dobrze" - u Was zapotrzebowanie jest dużo większe na opady, ponieważ to z waszych regionów płynie najwięcej wody do całego kraju.

Dlatego mapy KBW mogę wstawić jako ciekawostkę, ale z punktu widzenia hydrologicznego nie mają one praktycznie żadnego znaczenia. Znaczenie mogą mieć rolnicze, ale w bardzo krótkoterminowym okresie...
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23986
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 20 Maj 2020, 19:34   

O mnie tyż padało 14.07.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10