Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Maj 2014
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 20 Luty 2019, 16:59   Maj 2014

Nie był to jakiś szczególnie udany miesiąc - był mokry, z temperaturą w uśrednieniu w normie. Choć norma to za dużo powiedziane - było albo za ciepło, albo za zimno. Był tylko jeden okres z ładną pogodą - od 19 do 25 dnia miesiąca. Oprócz tego, jeszcze początek długiego weekend był znośny.

Dane z Excela:




Dane z mojej stacji pogody:










 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 21 Luty 2019, 09:01   

Nie myślałeś by w swoich statystykach rozróżniać przypadki, które nazywasz "deszczem"? Np na nocny deszcz, dzienny deszcz, przelotny deszcz, ciągły deszcz. I do tego np informacje o usłonecznieniu w ciągu danego dnia? Bo na chwile obecna, to dzień z deszczem w nocy (albo np pod wieczór) i pełna, lub prawie lampą w ciągu dnia, ma w tych statystykach określenie "deszcz" jak rozumiem?

A co do maja 2014 to jak mówisz- albo za zimno, albo za gorąco. Mało takiej typowej normalności.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 21 Luty 2019, 09:57   

Myślałem, bo faktycznie teraz wpisuję "deszcz" nawet wtedy, kiedy w ciągu dnia jest słonecznie a opady deszczu zaczynają się dopiero o 22:00. Taka sytuacja była właśnie przedwczoraj, we wtorek 19 lutego. No i zastanawiałem się też nad zmianą pól "dzień" oraz "noc" na "tmax" oraz "tmin", bo czasami się zdarza, że najcieplej jest w nocy, a w dzień po przejściu frontu jest chłodniej.

Ale nie wiem, co z tego wyjdzie - tabelki pogodowe w Excelu mam od 2005 roku, więc modyfikacja każdego miesiąca byłaby czasochłonna i by mijała się z celem.

PS. Jak chcesz, to skomentuj też marzec 2014 :arrow: http://www.lukedirt.com.pl/viewtopic.php?t=237
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 21 Luty 2019, 11:58   

A co do tego, to faktycznie jest problem- myślałem ze te dane gdzieś masz bardziej szczegółowo zapisane.
Zostaje stacja Katowic by sprawdzić godziny opadów i usłonecznienie chyba, z drugiej strony to tez się mija z celem, bo Gliwice to jednak inne miasto...

Maj 2014 szczególnie mi się tu rzucił w oczy, bo większość "komórek" jest wypełniona słowem "deszcz". Sugerowałoby to porównanie do prawdziwie brzydkiego i deszczowego maja 2010. A jednak te opady były krótkotrwałe zwykle i prawie każdego dnia było sporo słońca. Chyba się zgodzisz, że te dwa maje to niebo a ziemia.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 21 Luty 2019, 11:59   

W maju 2010 w miarę sensowna pogoda u mnie była tylko w dniach 8-13 maja i przez większość trzeciej dekady. Większość dni była bardzo brzydka i nieprzyjemna.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 21 Luty 2019, 12:05   

No tak, mam wpisane "deszcz" nawet wtedy, kiedy opad jest przelotny i słaby, a w ciągu dnia są rozpogodzenia.
Zresztą w maju 2013 było podobnie - było w nim 21 dni z opadami. Przynajmniej według moich tabelek.
Natomiast maj 2010 miał 23 dni z opadami, główna fala ulew była 17 i 18 maja. W majach 2013 i 2014 nie było takich sum opadów, a jeśli już, to pochodzenia burzowego.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 21 Luty 2019, 18:03   

Przeanalizowałem maj 2014 w Katowicach, z tych dni, które określiłeś jako "deszcz" (czy też "burze"), zdecydowanie ładne były (sporo słońca i opady co najwyżej chwilowe i/lub w nocy to: 2.05, 8.05, 10.05, 13.05, 24.05, 28.05, 31.05. Ogółem jednak sporo z tych dni (więcej niż u mnie na Mazowszu dużo!) zasługuje na ikonke "brzydkiego". Zwłaszcza okres 14-17 maja bez grama słońca, czy też dni 3,7,11, 29-30 maja... Czyli rzeczywiście nie był to zbyt ładny maj na GŚ.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 11 Lipiec 2020, 21:30   

Do czasu pojawienia się gorącego epizodu pogoda była całkiem fajna. Dla roślinek taka woda to prawdziwy skarb. ;-) Ale potem zaczęło coś tam buczeć. :-( Na szczęście nie ciągnęło się zbyt długo- niestabilna aura obecna w dniach 26-28.05 odpuściła na końcu. Ogólnie jak na deszczowy obraz tamtego miesiąca, pojawiło się wiele ładnych dni. ;-)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2014-05-31&rodzaj=st&imgwid=350190566&dni=31&ord=desc
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10