Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Motyle dzienne Polski
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 20:11   Motyle dzienne Polski

Kiedy za oknem lato w pełni, a ogrody rozkwitają bujnym i bogatym kwieciem, nietrudno dostrzec te przelatujące ukradkiem przepiękne owady. Obdarzone przez naturę kolorowymi skrzydłami motyle upiększają nasze krajobrazy wnosząc w otoczenie niezwykły koloryt. Pożywiające się nektarem czy pyłkiem kwiatowym motylki, charakteryzują się wyjątkowym cyklem życiowym - od złożonych jaj, przez gąsienice i poczwarki aż po pięknego, dorosłego motyla.
Motyle były (i w sumie nadal są) pierwszą pasją mojego dzieciństwa. Pokochałem je w wieku 8 lat i od razu pasjami zacząłem poznawać ich gatunki poprzez lekturę przewodników po świecie fauny i flory. Wkrótce moi rodzice kupili mi dużą rozkładaną siatkę, z którą goniłem po ogrodzie i okolicznych (pełnych jeszcze różnych kwiatów) łąkach w poszukiwaniu pięknych okazów. Swoimi przyrodniczymi obserwacjami zgłębiałem kolejne odsłony świata tych wspaniałych owadów, przez który i Was chciałbym poprowadzić :)
Pozwolę sobie zacząć od chyba najpiękniejszego gatunku motyli żyjących w Polsce - pazia królowej :serce:



Paź królowej (papilio machaon) jest motylem powszechnym w Europie Południowej i Środkowej. Z racji wykształcania się dwóch pokoleń w ciągu sezonu wegetacyjnego, spotkać można je najczęściej w maju, czerwcu i sierpniu.
Będące jednymi z nielicznych w Polsce przedstawicieli rodziny paziowatych są motylami bardzo dużymi, o rozpiętości skrzydeł sięgającej nawet 8 centymetrów. Odznaczają się bladożółtym zabarwieniem skrzydeł z czarnymi przepaskami, niebieską obwódką dolnej części tylnych skrzydeł i czerwonymi kropkami przy odwłoku.
Pazie królowej latają bardzo szybko i potrafią pokonywać długie dystanse, ale stosunkowo rzadko machają swoimi skrzydłami, co w locie stwarza wrażenie szybowania czy unoszenia się na wietrze.
Pazie królowej lubią ogrody, w których rośnie koper włoski i marchew. Bardzo lubi też goździki i oset. Tam, jak również na kminku czy pietruszce, często składane są pojedyncze jaja, zaś listki tych roślin służą za pożywienie gąsienicom, przez co niekiedy są zabijane. Przed małymi wrogami gąsienice pazia królowej bronią się wydzieliną o silnym zapachu, którą wypuszczają przez małe wypustki za głowami. Dorosły motyl żyje parę tygodni i składa jaja pod koniec życia.

Tego pięknego motyla widziałem po raz pierwszy w sierpniu 2008 roku, kiedy bawiliśmy się w łapanie do siatki wraz ze starszą kuzynką. Wypatrzyłem go siedzącego na goździku i momentalnie dałem się zauroczyć jego wspaniałej urodzie. Kuzynka ruszyła w jego kierunku z siatką, a ja powstrzymałem ją, by zostawiła pazia - był bowiem gatunkiem chronionym, choć aktualnie już nie figuruje na liście.
Później widziałem te motyle w swojej okolicy już tylko parę razy, ale na nasłonecznionym i pokrytym wieloma kwiatami wzgórzu na wsi 10 km ode mnie, jest takie miejsce, gdzie pod koniec maja można zobaczyć ich multum :) A czy Wy widujecie czasem te rzadkie, piękne motyle :?:

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
Ostatnio zmieniony przez PiotrNS 21 Czerwiec 2021, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 21:44   

Ja widziałem ostatnio pazia 6 czerwca 2021 na floksie szydlastym.
PS: Paź królowej nie jest pod ochroną ;)
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 21:54   

Rzeczywiście, edytuję post. Tutaj jest napisane, że był chronionym gatunkiem do 2001 roku, a w moim przewodniku z 2006 przy paziu królowej informacja nie była aktualna. Chyba że tutaj dali przypadkową datę, nie ma co wierzyć we wszystko co podaje Internet.
https://wyszedlzdomu.pl/paz-krolowej-dumny-z-wygladu-ale-nie-z-nazwy/

Jak często widujesz motyle tego gatunku :?:
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 21:58   

PiotrNS, Niezbyt często, widuje je czasami w maju-czerwcu i raz widziałem pod koniec lipca 2019. Maks. kilka obserwacji na rok, to już częściej widuję rusałkę żałobnik, więc ten motyl rzeczywiście jest chyba dość rzadki :roll:
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 137 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7246
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 21:59   

Swoją drogą motyle z tego co pamiętam widzą 12 barw podstawowych, przy 3 barwach rozróżnianych przez człowieka. To co one widzą to nasz mózg nigdy nie będzie w stanie sobie zwizualizować xd
_________________
Niezasłużona wiosna niech nie odpuszcza
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 22:00   

jorguś, Inne owady i ptakeły podobnie :mrgreen:
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 21 Czerwiec 2021, 22:05   

W maju 2010 widziałem kilka potopionych w kałużach paziów królowej. Paź żeglarz u mnie nie występuje chyba 😭
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 25 Czerwiec 2021, 15:22   

Dostojka malinowiec u mnie lata na goździkach, ależ to jest piękny motyl :prayer:
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 28 Czerwiec 2021, 19:01   

Teraz czas na motyla, który zazwyczaj jest pierwszym widywanym wiosną :)

Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) jest pospolitym w całej Polsce, ale i w innych regionach Europy. Bywa widywany w północnej Afryce i umiarkowanej klimatycznie części Azji. Listkowiec cytrynek często pojawia się wiosną jako pierwszy gatunek motyla, po tym jak zimę spędza w opadłych liściach, do których się upodabnia (stąd nazwa), dziuplach drzew czy nisko położonych krzewach. Latem motyl przechodzi w stan spoczynku, po czym ponownie uaktywnia się wczesną jesienią. Nieliczne dorosłe osobniki spotykane w lipcu i sierpniu, to z reguły najnowsze dorosłe motyle, które dopiero wykluły się z poczwarek.



Listkowiec cytrynek charakteryzuje się bladożółtą, czasem lekko limonkową barwą i dość przeciętnymi rozmiarowo skrzydłami o średnicy przeciętnie 5 - 5,5 cm. Blisko środka każdego ze skrzydeł można zaobserwować także małą, pomarańczową plamę.
Cytrynka najłatwiej jest spotkać na nasłonecznionych polanach, ale lubi także lasy i ogrody, nie przepadając za środowiskiem miejskim.



Lubię tego motylka, ale kojarzy mi się trochę z nieciekawą pogodą wczesną wiosną :mrgreen:
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 28 Czerwiec 2021, 19:05   

Ten motyl lata nawet w lutym np. 19 lutego 2019 albo 25 lutego 2021 ;) Co do estywacji to ja regularnie widuje te motyle latem, w zasadzie nie zauważyłem żadnej przerwy w ich "lotach" w sezonie :-?
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12