Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy polska piłka nożna jeszcze coś znaczy?
Autor Wiadomość
funkcyjka 
Poziom 7
midnight


Hobby: Większość z wymienionych
Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 17 Maj 2022
Posty: 887
Wysłany: 13 Lipiec 2022, 13:41   Czy polska piłka nożna jeszcze coś znaczy?

Natknęłam się właśnie teraz na ciekawy (nawet jak dla mnie - laika) artykuł (a raczej opinię redaktora) na temat kondycji polskiej piłki nożnej:

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/1010234/przestanmy-sie-oszukiwac-polska-pilka-nic-nie-znaczy-opinia?utm_medium=WSP_Wykop_KAMP&utm_source=wykop_pl&utm_campaign=wspWykop_wp_sportowefakty

Przytoczę najbardziej rzucające się w oczy fragmenty:

Cytat:
Po raz szósty z rzędu mistrza Polski zabraknie w elitarnej Champions League. Rozczarowani mogą być jednak tylko ci, którzy pielęgnują w sobie gen wielkości. Brutalna prawda o polskiej piłce jest taka, że nic nie znaczymy. Nic.


Cytat:
W Europie nic nie znaczymy. Wystarczy spojrzeć na ranking klubowy UEFA, który sporządzany jest na podstawie wyników drużyn w europucharach w ostatnich kilku latach. Karabach - 69. miejsce. Lech? 214. W trzeciej setce! Bezpośrednio za takimi potęgami jak FC Santa Coloma z Andory i islandzki Walur Reykjavik. To jest właśnie nasze miejsce w dzisiejszej piłce. Najwyżej sklasyfikowany polski klub? Legia Warszawa - 107. Aż skóra cierpnie.


Cytat:
Nie - w Europie jesteśmy nikim i trzeba to sobie wbić do głowy. Jesteśmy przedskoczkami. Samorodek Robert Lewandowski to ewenement, który zakrzywia obraz polskiej piłki. Jesteśmy dostarczycielem taniej siły roboczej do mocniejszych lig.


Cytat:
Ekstraklasa SA będzie się szczyciła kolejnym rekordowym kontraktem za prawa telewizyjne. Rząd znów kupi trochę głosów, rzucając kilkadziesiąt milionów złotych na premie dla medalistów. Będziemy królami własnego podwórka. I tak do następnej kompromitacji, kiedy na ziemię sprowadzi nas rywal z kraju, nad którym zupełnie bezpodstawnie czujemy piłkarską wyższość.


Czy autor powyższego artykułu słusznie zakłada taką koncepcję? Czy naprawdę polska piłka aż tak straciła na znaczeniu? Ze strony biernego obserwatora mogę jedynie powiedzieć, że od dawna nie czuć, żeby polska drużyna piłki nożnej była jakimkolwiek prestiżem na arenie europejskiej, ale Polacy rozdmuchali ten sport do rangi najwyższej przy nikłych szansach na większe sukcesy. Mimo wszystko, większość rodaków, gdy jest tylko mecz polskiej reprezentacji to chętnie zasiada przed telewizorami i kibicuje naszym, łudząc się przez moment, że jednak odniesiemy większy, zauważalny sukces. Gdyby Ci nasi piłkarze grali tak bardzo żywiołowo tak jak żywiołowo kibicują im fani... No i przecież mamy tyle innych dyscyplin sportowych, które osiągają naprawdę świetne wyniki np. siatkówka czy nawet i tenis.

Co może być przyczyną? Kiepskie zarządzanie drużyną a może problem siedzi w samych zawodnikach? Czy może idzie tu o coś odgórnego?
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 13 Lipiec 2022, 13:48   

Kibice niekiedy śpiewają tak:
"Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało" (na melodię "Guantanamera")
a zaraz potem:
"Zwycięży nasza Polska jak się nauczy grać" (na melodię "Jak długo w sercach naszych'')
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 13 Lipiec 2022, 22:29   

Trudno mi powiedzieć, bo od ładnych paru l. nie jestem z meczami piłki nożnej na bieżąco, ale jak dla mnie piłka nożna ma spore znaczenie- z autopsji pamiętam, że najchętniej i też najczęściej podczas lekcji wychowania fizycznego graliśmy w nogę. ;-) Nawet jeśli piłkarze osiągają niezbyt zadowalające wyniki, to no i tak mam z tyłu głowy taką świadomość, że minąłby szmat czas, a od nich i tak byłbym od nich gorszy. :-( "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni". ;-) Poza tym doświadczenie nauczyło mnie, że jakiekolwiek powodzenie czy zwycięstwo może zjawić się w najbardziej niespodziewanym momencie, zwłaszcza jak się szczególnie osobiście na nie nie nastawiam (kiedy to w zasadzie było, bym się nastawiał, eh...) ;-) - fajne są takie niespodzianki i zwroty akcji- myślisz o sobie jak najgorzej, a jednak z kimś udało Ci się wygrać. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 14 Lipiec 2022, 11:02   

Aż sam się dziwię, że piłka nożna nadal jest naszym sportem narodowym, mimo że od kilkunastu lat (z małą przerwą w 2016 roku) nie odnosimy w niej znaczących sukcesów :roll:

Jeszcze do niedawna (czyli w latach 2013-2021) największe sukcesy odnosiliśmy w skokach narciarskich, no ale jest to widocznie zbyt niszowy sport, żeby był on naszym narodowym sportem :-?
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 14 Lipiec 2022, 17:50   

Krzysztof wczoraj załączył fajne zdjęcie na FB z wypowiedzią naszego prezydenta, która miała na celu zestawienie kondycji polskiego kraju/państwa bodajże (pewności nie mam, ręki nie dam sobie uciąć) z osiągnięciami w piłce nożnej ;-) - myślałem, by dać "łapkę w górę", ale nie wiem, czemu tego nie zrobiłem. :-(

Wyniki w skokach narciarskich są w dużej mierze zależne od panującej pogody. ;-) Gdyby przez cały rok krajobrazy były spowite "białą szatą", a także temp. byłyby niskie, to występy raczej nie ograniczałyby się tylko do pory chłodnej i tym samym dyscyplina stałaby się bardziej popularna i częściej obecna. ;-)

No i w sumie dochodzi też czynnik osobisty: w piłkę każdy może grać, kto tylko ma sprawne ręce i nogi oraz oczy w zadowalającym/dobrym stanie (piłkę samą w sobie da się łatwo dostrzec, ale nie zawsze da się ją skutecznie obronić- jeśli chodzi o bramkarzy). ;-) Narty nie wszyscy zapewne w domu mają (dużo osób wypożycza), no i też o ile jeździć po stoku z góry na dół jakoś też można (nie trzeba być tutaj szczególnie odważnym), to skakanie jest już sportem dla niemałych śmiałków, w dodatku dla lepszego efektu zaleca się być szczupłej i drobnej budowy ciała, a to też jest spore ograniczenie, bo w końcu przeciętny dorosły chłop o wzroście ok. 170-180 cm (wzwyż) nie waży ok. 50-60 kg jak nasi skoczkowie (norma dla ucznia starszych klas szkoły podstawowej (7-8, także dawnego gimnazjum) lub ewentualnie szkoły średniej), tylko koło 80-100 kg: za taką wagę nie musi być jednak głównie odpowiedzialna tkanka tłuszczowa, a rozwinięta masa mięśniowa. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Lipiec 2022, 18:06   

Mniej niż 60 kg to ja ostatni raz miałem w I klasie gimba xd
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Lipiec 2022, 14:30   

Po prostu piłka nożna jest sportem światowym, najbardziej liczącym się i do tego jedną z niewielu konkurencji, gdzie zwykły ogóras może odnieść sukces (np Grecja mistrz europy 2004, Walia półfinał euro 2016...). W innych sportach typu właśnie siatkówka czy skoki jednak wyniki są dużo bardziej przewidywalne i wiele krajów w ogóle nie przeznacza środków na te sporty.

Myślę, że to wynika głównie z tego wszystkiego. Ja sam najbardziej lubię piłkę nożną i zawsze będzie ona dla mnie znaczyć więcej niż inne sporty, daje więcej emocji niż cokolwiek. I mimo, że od kilku miesięcy zobojętniałem totalnie na wyniki polskiej reprezentacji, to jednak nadal jest to sport, który mnie jako tako interesuje, na pewno bardziej niż jakikolwiek inny. Myślę, że to samonapędzający się mechanizm i taka kultura.

No i jeszcze są dwa fakty o których nie możemy zapominać. Sukces Polski na Euro 2016 oraz indywidualne sukcesy Roberta Lewandowskiego, który jest najlepszym piłkarzem świata. W obecnym czasie to myślę głównie to napędza kibiców, oprócz samej sympatii do tego sportu i do jego prestiżu.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 137 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7246
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 20 Lipiec 2022, 14:40   

Piłka nożna jest też takim sportem, że w zasadzie każdy może go uprawiać, jeden wymiata inny beznadziejny, ale no...trochę nie wiem jak to dobrze napisać, ale nie trzeba przełamywać jakiejś takiej psychicznej bariery jak np w skokach w których trzeba jednak najpierw opanować podstawy nart, a potem przełamać się żeby na nich skoczyć. Trochę podobnie jak np ze śpiewem i z tańcem: i w jednym i w drugim można być świetnym albo beznadziejnym, ale jednak "start" łatwiejszy jest w tym pierwszym. No i piłka nożna jest np bardziej dynamicznym sportem od takich skoków, gdzie praktycznie przebieg jest z góry znany: od początku znamy listę startową, domyślamy się( jak będą uczciwe warunki) kto będzie w czołówce, a kto będzie klepać bule 😁I ten sport do oglądania dużo bardziej mi pasuje, lubię ogólnie działać według schematów i mieć dużą szansę że domyśle się np jaki będzie następny krok. A piłkę nożną z kolei ciezko jakoś zaplanować, wiadomo że ważna jest strategia i przygotowanie taktyczne ale przy tych 22 osobach na boisku nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać za minutę, równie dobrze może zanosić się od 10 minut na bramkę jednej drużyny, a pójdzie jakis babol obrońcy, kontra z dupy i sytuacja się kompletnie odwraca. Wydaje mi się, że jednak te emocje odpowiadają większej grupie osób. Choć jak mam być szczery to w Polsce to jakas wielka przewaga nie jest, a taki Turniej Czterech Skoczni jak nasi sobie dobrze radzą to ogląda niewiele mniej osób niż np mistrzostwa świata w piłce nożnej.
_________________
Niezasłużona wiosna niech nie odpuszcza
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 144 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23737
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 20 Lipiec 2022, 20:05   

Już nie będą gadać, że Lewy ciągnie Niemcom :jupi: xd
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna wiosna :jupi: :jupi: :jupi:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 20 Lipiec 2022, 22:24   

funkcyjka napisał/a:
Po raz szósty z rzędu mistrza Polski zabraknie w elitarnej Champions League. Rozczarowani mogą być jednak tylko ci, którzy pielęgnują w sobie gen wielkości. Brutalna prawda o polskiej piłce jest taka, że nic nie znaczymy. Nic.


Gwoli ścisłości, to przed 2016 rokiem była znacznie dłuższa przerwa, bodajże ponad 23 lat
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 10