Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Styczeń 2007 - sytuacja baryczna
Autor Wiadomość
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 10:29   Styczeń 2007 - sytuacja baryczna

Zapraszam na wędrówkę po tym niezwykłym zimowym miesiącu, którego najcieplejsze dni były podobne do... nadchodzących, w połowie września!



Styczeń zaczął się naprawdę ciepło. Temperatury zbliżające się do 10 stopni, w towarzystwie wietrznej pogody, ze zmiennym zachmurzeniem.



W kolejnych dniach pogoda się trochę popsuła. Na 5 dni zgasło słońce, zaczęły się deszcze, a w dniach 3-5.01 też temperatura nieco spadła, do wartości średnich dobowych poniżej 5 stopni...



Jednak w kolejnych dniach się z powrotem ociepliło do wartości stricte jesiennych. W nocy z 7 na 8.01 pojawiły się wyczekiwane rozpogodzenia i temperatura mocniej spadła, pierwszy przymrozek w miesiącu! Ten jeden dzień przyniósł drugie w tym miesiącu ochłodzenie, ale tylko jednodniowe.



Kolejne dni to jednak powrót pełnoprawnej jesieni, z temperaturami przekraczającymi 10 stopni w ciągu dnia. Warto też zauważyć jak geopotencjał się podniósł w dniu 10.01.2007! Ten dzień na Mazowszu przyniósł tmax blisko 13 stopni i średnią dobową powyżej 10 stopni. Południe Polski mogło się cieszyć przepiękną pogodą, u nas niestety chmury piętra średniego przykryły niebo w tym dniu.



W kolejnych dniach pogoda się mocniej załamała, przez niż nad Bałtykiem, jednak i tak było... ekstremalnie ciepło. Codziennie mogliśmy też liczyć na przynajmniej godzinę słonka :D Jednak zaczął padać mocniejszy deszcz, oraz wiał bardzo silny wiatr.



W dniach 15-16.01 przyszło kolejne "ochłodzenie", podczas którego pojawiły się niewielkie przymrozki a temperatura w pełni dnia wyniosła niewiele ponad 5 stopni. To jednak w towarzystwie niemal pełnego słonka. To skutek wyżu, który zbliżył się do Karpat.



Najciekawszy moment tego stycznia jednak dopiero się szykował. Zaczął bowiem zbliżać się do nas słynny Cyryl.17.01 niebo ponownie zasnuło się chmurami, dzień później zaczął wiać mocniejszy wiatr a temperatura ponownie rosła w kierunku "dyszki". Prawdziwy zamęt zaczął się 18.01 po południu, gdy wiatr w porywach zaczął przekraczać 70 km/h. W nocy z 18 na 19.01 Cyryl znalazł się idealnie nad Morzem Bałtyckim. Temperatura na Mazowszu drugi już raz w styczniu 2007 wzrosła do 13 stopni, w środku nocy. Porywy sięgnęły 100 km/h!





19.01 w ciągu dnia temperatura spadła do około 5-7 stopni. Wiatr osłabł, ale nadal był bardzo silny, w porywach przekraczając 50 km/h! Po południu niebo zaczęło się rozpogadzać, w nocy z 19/20.01 temperatura spadła blisko zera.
W sobotę 20.01 wiatr mocno osłabł, przy rozpogodzeniach i temperaturze na poziomie 5-6 stopni było bardzo przyjemnie. Jednak.... To jeszcze nie był koniec. Oto bowiem zbliżał się kolejny głęboki niż, niosący drugą porcję silnych porywów wiatru i opadów! W nocy z 20 na 21 stycznia wietrzycho powróciło, zaczęło lać a temperatura wzrosła do 12 stopni! Wiatr w porywach osiągnął niemal 90km/h!



W niedzielę 21.01 po przejściu niżu panowała znowu piękna, słoneczna pogoda, przy temperaturze około 8 stopni. Nadal wiał dość silny wiatr, w porywach jednak już nie przekraczał 50 km/h. Warto było wykorzystać ten dzień na spacery, gdyż w zasadzie na tym dniu skończył się prawdziwy styczeń 2007, a zaczął się paskudny luty 2007....
23.01 zaczęło się ochłodzenie. Temperatura w tym dniu już tylko... nieśmiało przekroczyła 0 stopni. Wszystko przy grubym stratusie. Przebudowa baryczna okazała się dość gwałtowna, oto w obniżonym po przejściu orkanu geopotencjale powstał niż genueński... 24.01 cały dzień sypał obfity śnieg, przy ujemnej temperaturze. Spadło u nas ponad 25 cm śniegu!



Śnieg przestał sypać dzień później. W nocy z 25 na 26.01 Polskę zahaczył klin wyżowy, dzięki czemu niebo się rozchmurzyło, ale też temperatura mocno spadła. Nad ranem 26.01 było -10 stopni! W ciągu dnia 26.01 panowała lampowa pogoda z dość słabym wiatrem, ale było około -4 stopni w najcieplejszym momencie dnia!



Ostatnie dni stycznia to bardzo dużo dynamiki pogodowej, jeszcze większej niż podczas Cyryla. Jednego dnia temperatura wzrastała powyżej zera, wiał mocny wiatr i lał deszcz, bądź sypał śnieg. Okresowo jednak temperatura spadała grubo powyżej zera dzięki klinom wyżowym.

Tak wyglądała sytuacja 29.01 nad ranem - ulewa przy lekko dodatniej temperaturze, głęboki niż:



A dobę później temperatura była już grubo poniżej zera, przy bezchmurnym niebie.



I na tym kończymy wędrówkę po tym styczniu.
Podobał wam się ten miesiąc? A jeśli tak, to jakie okresy? Mi najbardziej podobał się okres od 8 do 17.01, ale w zasadzie cały czas od 1 do 22 stycznia pogoda spełniała moje oczekiwania. Chociaż oczywiście Cyryl, oraz jego następca dwa dni później (nie znam jego imienia :cry: ) to była gruba przesada i tego powtórki bym nie chciał.
Ostatnio zmieniony przez kmroz 16 Wrzesień 2019, 10:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 27
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19150
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 10:33   

Niesamowity styczeń, zapisał się u mnie tśr. 3,9 st., taką samą tśr. Ma listopad w normie 1991-2018, a marzec ma śr. 3,1 st. :!: , gdyby nie końcówka to byłby cieplejszy np. Od października 2003 :shock:
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 19:53   

Noc z 18 na 19 stycznia była niesamowita pod względem temperatury, zwłaszcza na Śląsku. W Opolu temperatura tuż przed północną wzrosła do 16 stopni :shock:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 20:01   

LukeDiRT napisał/a:
Noc z 18 na 19 stycznia była niesamowita pod względem temperatury, zwłaszcza na Śląsku. W Opolu temperatura tuż przed północną wzrosła do 16 stopni


Niestety, miało to miejsce w niezbyt przyjaznych warunkach.

Jeśli chodzi o region Opolszczyzny i ogółem S/SW Polski, to o wiele cudniejszy wydaje się okres 9-13.01. A zwłaszcza dzień 10.01. Dwucyfrowa średnia dobowa (10.4), tmax prawie 14 stopni i do tego bardzo słoneczne po południe :D

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 20:12   

kmroz napisał/a:
A zwłaszcza dzień 10.01. Dwucyfrowa średnia dobowa (10.4), tmax prawie 14 stopni i do tego bardzo słoneczne po południe :D


Pamiętam ten dzień, wtedy wracałem ze szkoły w samej bluzie. Nawet rano nie wziąłem ze sobą kurtki :-D
 
     
Awin 
Poziom 5


Hobby: Meteorologia
Dołączył: 26 Cze 2019
Posty: 363
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 20:15   

Nawet u mnie tavg >10 tego dnia była.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 20:16   

LukeDiRT napisał/a:
Pamiętam ten dzień, wtedy wracałem ze szkoły w samej bluzie. Nawet rano nie wziąłem ze sobą kurtki



Nawet styczeń potrafi czasem miło zaskoczyć, niestety robi to znacznie rzadziej niż grudzień i luty...
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 27
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19150
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 20:22   

10 stycznia 2007, to taki sam odlot jak 23 stycznia 2006, tylko że w drugą stronę ;-)
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan ostrych zim



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11607
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 16 Wrzesień 2019, 20:31   

Do 20 stycznia ten miesiąc nie był u mnie nawet zwykłym marcem, lecz CIEPŁYM marcem :o Już wtedy było wiadomo że musi dojść do jakiejś katastrofy by miesiąc uniknął rekordu. Później trochę przymroziło i spadło 13 cm śniegu, ale to nie zmieniło całokształtu. Niemniej jednak, byłoby fajnie gdyby obyło się wtedy bez jakiejkolwiek zimy, anomalia musiałaby być wręcz olbrzymia.
Niestety obraz tego miesiąca psuje u mnie dużo wiatru i niskie usłonecznienie. Wolę bardzo ciepły styczeń w stylu 1999/2018.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Drogi Jacobie, wróć do nas :!:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 17 Wrzesień 2019, 13:08   

Jakby u mnie styczeń 2018 chociaż PRZYPOMINAŁ ten u Ciebie... Niestety, wyglądał marnie, tylko pierwsza dekada go ratuje. U mnie styczeń 2007 jednak znacznie lepszy od 2018. W obecnym wieku chyba tylko 2008 lepszy, a nawet tego nie jestem pewien - w 2008 zabrakło jednak chociaż kilku dni porządnego ciepła.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11