Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Winogrona.
Autor Wiadomość
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24017
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 2 Listopad 2023, 20:17   

Moje są cały sezon wegetacyjny pod listowiem, dodatkowo przyrosty tego pnącza dochodzą do 3 metrów rocznie, bo rośnie na glinie pod lasem i w tym miejscu ona długo trzyma wodę. Co ciekawe co roku jest ogrom winogron i zawsze dojrzewają mimo całkowitego ocienienia przez las od września, ale u mnie klimat jest znacznie cieplejszy, niż u Mirka, szczególnie w miesiącach, kiedy winorośl rośnie.
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 221 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14600
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 2 Listopad 2023, 20:24   

Właśnie operacja słoneczna przyspiesza ich dojrzewanie. Gdy kupowaliśmy działkę winogrona rosły na starym domku na stronie wschodniej i południowej i wiele pędów ze strony wschodniej rozrosło się na północną. Na stronie północnej nigdy nie dojrzewały. Gdy budując nowy domek zlikwidowaliśmy stary drewniak pobraliśmy znacznie wcześniej "szczepki wegetatywne" i gdy przyszedł na to czas posadziliśmy przy nowo wybudowanej pergoli. Rezultaty widoczne na zamieszczonym wcześniej zdjęciu. U winogron nadmiarowe pędy przycina się po to, aby ich liście nie zacieniały owoców na młodszych pędach. W ten sposób jest więcej owoców i dojrzewają na czas. Decydujące jest właściwe nasłonecznienie a w czasie suszy obfite podlewanie.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan danych :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13926
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 2 Listopad 2023, 20:34   

Ja kiedyś muszę pojechać do klasztoru kamedułów- tam podobno są liczne pola bogate w winorośl. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24017
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 2 Listopad 2023, 20:45   

Dojrzewanie winogron to akurat proces o charakterze hormonalnym, zresztą jak wszystkie procesy zachodzące w organizmach. Rośliny wtłaczają cukry do owoców pod wpływem skracającego się dnia i upływu czasu. Słońce, a konkretnie jego ciepło przyśpiesza zachodzenie tego procesu i nie tylko, ale nie powoduje go samo w sobie, moje winogrona tak jak pisałem od września są w cieniu i właśnie ocienione zmieniają barwę na ciemną.

Zdjęcie z 3 października 2021, grona są pod liśćmi, niewidoczne z góry dla ptasich szkodników :jupi:
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
Ostatnio zmieniony przez FKP 2 Listopad 2023, 20:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 221 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14600
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 2 Listopad 2023, 20:46   

Bartek617 napisał/a:
Ja kiedyś muszę pojechać do klasztoru kamedułów- tam podobno są liczne pola bogate w winorośl. ;-)

Tak wyglądają ich winnice:

Winorośla prowadzone pomiędzy palikami.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 38 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6254
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 3 Listopad 2023, 08:38   

jorguś napisał/a:
Janekl, Myślę, że regularne przycinanie pędów- także w sezonie wegetacyjnym może być kluczowe. Owoce powinny być odsłonięte na ekspozycję słoneczną.


Każdego roku przycinam jakieś 3/4 razy więc to nie to. Jedynie mnie to dziwi ,że do 2018 roku zawsze dojrzewały a po 2018 ani razu. A właśnie ten rok 2018 był o tyle kluczowy ,że miałem już zerwane w sierpniu zresztą pierwszy raz ale wtedy u mnie wiosna i lato były wyjątkowo ciepłe i to każdy miesiąc. Ale myślę jak rozrzedzę pędy to może wtedy będzie ok.
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7319
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 3 Listopad 2023, 13:15   

Janekl, Niestety fatalne wiosny, które mamy od kilku lat na to też mają swój wpływ- choć akurat u Ciebie taka wiosna 2023 tak na prawdę była stosunkowo ciepła jak na Twoje standardy, więc przede wszystkim myślę, że te zbytnie zagęszczenie pędów na to wpłynęło, + no może jakieś drzewa/ krzewy Ci porosły i im trochę więcej światła zabierają.
_________________
Aktualna pora roku: zasłużone bubu
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24017
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 4 Listopad 2023, 21:24   

U mnie w ostatnich latach winogrona wypuszczają liście w czertwcu, a jakoś dojrzewają na czas (jedynie w 2021 się trochę osiągały przez lodowaty cierpień). Moim zdaniem u Janka problemem są zimne lata, te średnie na poziomie 16-17 st. to jakieś jaja.
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7319
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 4 Listopad 2023, 21:26   

FKP, ale z tego co pisał to przed 2019 rokiem nie miał takich problemów, myślę że tu raczej te dziadowskie wiosny robią swoje, zwłaszcza sraje- u mnie np w ostatnich latach najwcześniejsze zbiory były, kiedy maj był ciepły (2022), a zdecydowanie najpóźniejsze, kiedy był lodowaty (2020)
_________________
Aktualna pora roku: zasłużone bubu
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24017
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 4 Listopad 2023, 21:30   

jorguś, Jak u niego pewnie nigdy wiosną winorośle liści nie mają, jak już to bym szedł w to zacienienie, nie muszą to być nawet inne rośliny, masa samego pnącza pewnie wzrosła i mniej światła dociera do kiści.
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Wiosna 2024 to cudo :!:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11