Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana czasu na letni
Autor Wiadomość
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 137 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7246
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 28 Marzec 2020, 12:54   Zmiana czasu na letni

Otwieram ten temat, ponieważ z tego co kojarzę zawsze budził on ciekawą dyskusję na meteomodelu, a myślę że sprawa jak najabardziej na czasie- w końcu zegarki z 2 na 3.00 przestawimy już za około 13 godzin ;P Jestem ciekawy Waszych opinii na ten temat i oczekiwań jak powinno rozwiązać się tą kontrowersyjną sprawę w przyszłości :D
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6133
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 28 Marzec 2020, 13:03   

Już chyba mieliśmy ten temat jesienią. Jak dla mnie to nie cierpię czasu zimowego więc cieszę się ,że teraz wieczorem będzie jaśniej. Ja pamiętam jak mieliśmy cały rok czas zimowy i latem u mnie na północy kraju już o 21 było już ciemno a pewno na południu Polski już po 20-tej robiło się ciemno. Tylko szkoda ,że na stałe ma wejść dopiero za rok czas letni.
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 137 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7246
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 28 Marzec 2020, 13:11   

Jeśli chodzi o mnie to jako małe dziecko uwielbiałem to jesienne i wiosenne zmiany czasu, zawsze do moich obowiązków należało przestawianie wszystkich zegarów w domu :D Z pewnością nie wyobrażałem sobie wtedy że można by zaprzestać tego rytuału. Z biegiem lat wyrosłem z tego i zacząłem skłaniać się ku całorocznemu czasowi letniemu UTC+2:00. Teraz z kolei chyba ponownie zacząłem skłaniać się ku temu, że jednak w naszej szerokości geograficznej ta zmiana czasu ma sens - zimą dzięki czasowi zimowemu nie robi się jasno jak to jest w W Europie po 9 rano, a np koło 8. Nie wiem na ile to generuje oszczędności, bo prawda jest taka że grudzień jest miesiącem w którym na ogół słońce pojawia się sporadycznie, ale jednak wydaje mi się, że egipskie ciemności do 9 czy 10, kiedy w tygodniu roboczym często jest się już kilka godzin na nogach może dodatkowo dołować na resztę dnia i to że będzie jasno do 16.30 zamiast 15.30 będzie marnym pocieszeniem. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie kompletnie czasu zimowego w takim czerwcu. Moim zdaniem to by było kompletne marnotrawstwo żeby świtało na N kraju nawet koło 2 w nocy, a o 21 już było ciemno. Osobiście latem przytuliłbym nawet czas UTC+3:00, ale zdaje sobie sprawę że wymagało by to zmiany czasu aż o 2h, a są ludzie którzy faktycznie źle znoszą już godzinną zmianę czasu, a co dopiero 2-godzinną. Można by też teoretycznie dwa razy przestawiać zegary, np pierwsza zmiana pod koniec lutego, druga pod koniec kwietnia, ale pozostaje też kwestia czy nie był by to strzał w kolano dla gospodarki, która zresztą ma przed sobą dość ciemne dni, ale to już sprawa na inną dyskusję :-/ Podsumowując: gdybym miał skłonić się ku jakiemuś optymalnemu rozwiązaniu to pozostałbym przy tym co mamy teraz, ewentualnie zaakceptowałbym całoroczny czas letni.
_________________
Niezasłużona wiosna niech nie odpuszcza
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 137 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7246
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 28 Marzec 2020, 13:17   

Janekl, a ten czas letni jest już pewny? Ja najabrdziej się właśnie obawiałem, że może komuś przyjść do głowy całoroczny czas zimowy :-?
_________________
Niezasłużona wiosna niech nie odpuszcza
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 28 Marzec 2020, 14:05   

Ja byłem do niedawna zwolennikiem czasu letniego cały rok. Ale pseduociepło z października 2018 i trochę niestety 2019, skorygowało moje poglądy - bardzo nieprzyjemne jest, gdy tmin pada około godziny 7:00.... Pół biedy, jak jest to przy prawdziwym zimnie, bo wtedy wiadomo jak się ubrać, ale jak przy pseudocieple, to masakra. Dobrze, że obecne pseudociepło akurat się skończy ze zmianą czasu na letni.

Pomijając jednak kwestie tego parszywego pseudociepła, to jak najbardziej - czas zimowy mógłby dla mnie nie istnieć, a nawet :!: bym mógł chcieć UTC+3 cały rok :idea:
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10850
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 28 Marzec 2020, 15:33   

Mamy już taki temat w dziale Hydepark ;-)
Zresztą mógłbym obydwa tematy połączyć w wolnej chwili.
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6133
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 28 Marzec 2020, 20:09   

jorguś napisał/a:
Janekl, a ten czas letni jest już pewny? Ja najbabrdziej się właśnie obawiałem, że może komuś przyjść do głowy całoroczny czas zimowy :-?


Dwa lata temu można było wypełnić ankietę na stronach Komisji Europejskiej, formularze przetłumaczone są na języki państw członkowskich. Głosowanie nad tematem zmiany czasu potrwało do 16 sierpnia 2018 roku.Te ankiety były w językach państw członkowskich nawet sam ją wypełniałem. Jak pamiętam to prawie 80 procent Polaków chciało zostawić czas letni ale wiem ,że były kraje gdzie zostaną przy czasie zimowym.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 203 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14360
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 28 Marzec 2020, 20:14   

Za ideał uważam czas letni zimą i zimowy latem. Nie byłoby zbyt wczesnych wieczorów w grudniu, i "hiper-długich " dni w czerwcu. Byłoby bardziej "po ludzku".
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 28 Marzec 2020, 20:39   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Za ideał uważam czas letni zimą i zimowy latem. Nie byłoby zbyt wczesnych wieczorów w grudniu, i "hiper-długich " dni w czerwcu. Byłoby bardziej "po ludzku".


Coś w tym może jest :mrgreen:
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 137 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7246
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 28 Marzec 2020, 21:02   

zgryźliwy tetryk, Ciekawy pomysł i w sumie logiczny, aczkolwiek ja jednak uwielbiam te hiper-długie dni w czerwcu :lol:
_________________
Niezasłużona wiosna niech nie odpuszcza
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11