Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Anomie roczne w poszczególnych województwach
Autor Wiadomość
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19209
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 6 Styczeń 2024, 18:02   

2012

Opolskie: -0,03K
Śląskie: -0,05K
Świętokrzyskie: -0,07K
Małopolskie: -0,10K
Łódzkie i Podkarpackie: -0,11K
Dolnośląskie i Lubelskie: -0,17K
Wielkopolskie: -0,22K
Lubuskie: -0,24K
Mazowieckie: -0,25K
Kujawsko-Pomorskie: -0,27K
Zachodniopomorskie: -0,30K
Pomorskie: -0,32K
Podlaskie: -0,44K
Warmińsko-mazurskie: -0,48K

Tu podobne różnice i anomalia jak w 2013, tylko nieco inaczej ułożone. Najcieplej na S, najmniej na N. Poza pierwszym kwartałem roku, gdzie SE dostawało najniższe anomalie to by się zgadzało, bo później zwykle tam na przemian z S/SW, opcjonalnie E, bywało najcieplej. Już nie chcę mi się tak szczegółowo każdego miesiąca opisywać, ale w takim roku ruchomym maj 2012 - kwiecień 2013 przepaść między cieplejszym S a zimniejsza N byłaby historyczna :oops:
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7324
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 6 Styczeń 2024, 19:43   

W końcu śląskie w czołówce xd
PS: szczerze to wydawało mi się, że ten rok jednak miał u mnie chociaż symboliczny odchyl na plus, jednak ten luty go pogrążył solidnie
_________________
Yebac śmiecien 2024
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19209
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 6 Styczeń 2024, 20:45   

jorguś, jakiś malutki skrawek przy czeskiej granicy mógł wyjść na symboliczny plus, ale co najwyżej symboliczny xD
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19209
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 6 Styczeń 2024, 20:58   

2011

Lubuskie i Zachodniopomorskie: +0,26K
Wielkopolskie: +0,24K
Pomorskie: +0,23K
Dolnośląskie: +0,22K
Kujawsko-Pomorskie i Opolskie:+0,20K
Śląskie i Warmińsko-mazurskie: +0,19K
Łódzkie: +0,18K
Świętokrzyskie: +0,17K
Małopolskie: +0,13K
Podlaskie: +0,12K
Mazowieckie: +0,11K
Lubelskie: +0,05K
Podkarpackie: +0,02K

Podział dla mnie bardzo przewidywalny, zaskoczyła mnie tutaj tylko jego słabość, myślałem że była tu większa polaryzacja na cieplejszy W/NW I najchłodniejsze E/SE. Chociaż trochę innej specyfiki się pojawiło, na pewno styczeń, który był najcieplejszy na SE, a im dalej na NW to zimniej. Podobnie trochę sierpień i wrzesień, ale one to już SE vs N bardziej. Luty i marzec to najcieplejszy SW i najzimniejszy NE, Lipiec to wiadomo, że odwrotnie. Grudzień podobnie, najbardziej anomalny w NE ćwiartce Polski, a najmniej w najwyższych partiach. Czerwiec i listopad najzimniejsze na SE, ale najcieplejsze na N, co też nie do końca pasuje, październik z resztą podobnie tylko z większym naciskiem na zimniejszy wschód. Najlepiej w schemat tamtego roku, pod względem rozkładu anomalii wpisały się kwiecień i maj.
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 38 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6260
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 12:00   

jacob u mnie w 2013 roku średnia roczna wyszła tylko 5,57*C i mnie się wydaje ,że nawet całego województwa Pomorskiego to nie mogło być tylko -0,11K. I właśnie mnie o to chodzi jak mówią o tym ociepleniu klimatu oni dają tylko te dane ,które im pasują a nie te co powinni.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan danych :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13959
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 15:37   

Oficjalne stacje pomiarowe są ulokowane w takich miejscach, że temp. wypadają tam na ogół nieco wyższe (na krańcach południowych nawet więcej niż nieco) oraz pojawia się nieco więcej opadów niż w okolicach (poza obszarami ściśle podgórskimi i górskimi gdzie na stacjach pomiarowych z kolei sumy mogą paść niższe). ;-)

Dobre przykłady tych wyżej położonych stacji to np. Bielsko-Biała, Jelenia Góra czy Nowy Sącz, które są otoczone szczytami górskimi. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19209
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 8 Styczeń 2024, 14:37   

Janekl, a jaka jest u Ciebie średnia lat 1991 - 2020 :?: Bo nie wiem jaki to mógł być odchył, a jednak masz zimny klimat :mrgreen: . Wiadomo dane z własnej stacji mogą znacznie odbiegać od okolicznych stacji IMGW, ale ja bym tu od razu nie wyskakiwał z fałszowaniem danych, aby udowodnić, że globobalne ocieplenie istnieje ;-)
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19209
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 8 Styczeń 2024, 14:44   

2010

Podkarpackie: -0,74K
Lubelskie: -0,77K
Podlaskie: -0,90K
Małopolskie: -0,98K
Świętokrzyskie: -1,01K
Mazowieckie: -1,12K
Śląskie: -1,13K
Warmińsko-mazurskie: -1,22K
Łódzkie: -1,28K
Opolskie: -1,31K
Kujawsko-Pomorskie: -1,43K
Pomorskie: -1,45K
Dolnośląskie: -1,46K
Wielkopolskie: -1,49K
Lubuskie i Zachodniopomorskie: -1,55K

Tu jak można było się spodziewać, wyjątkowo mocny kontrast miedzy E/SE a W/NW. Bardzo ostry kontrast między NW a SE był w listopadzie i Grudniu przede wszystkim. Podobnie bardzo mocny kontrast między najcieplejszym E a zdecydowanie zimniejszy NW przyniósł. Mocny spolaryzowany był też sierpien między cieplejszym E od W, ale tu wyszła lekka tendencja NE vs SW. Podobnie, ale nieco mniej kontrastowy wypadły kwiecien i czerwiec, które najcieplejsze były na E, a najzimniejsze na NW, luty w całym kraju podobnie zimny, ale na S/SE zdecydowanie mniejszy odchył na minus. Marzec i wrzesień najcieplejsze jakoś na NE, a najniższe anomalie w W i S województwach. Styczeń najmrozniejszy na N/NE, a najłagodniej obszedł się na S/SE. Nieco odstawał lipiec, gdzie na N i w mniejszym stopniu W przybordził, a najmniejszą anomalie dał na S/SE. No i prawdziwym rodzynkiem był październik, który najmniejszy odchył na minus dał na W/NW, a na SE dowalił ostro lodem.

Póki co najbardziej kontrastowy rok ;-)
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 38 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6260
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 8 Styczeń 2024, 17:50   

Jacob napisał/a:
Janekl, a jaka jest u Ciebie średnia lat 1991 - 2020 :?: Bo nie wiem jaki to mógł być odchył, a jednak masz zimny klimat :mrgreen: . Wiadomo dane z własnej stacji mogą znacznie odbiegać od okolicznych stacji IMGW, ale ja bym tu od razu nie wyskakiwał z fałszowaniem danych, aby udowodnić, że globobalne ocieplenie istnieje ;-)


Nie obliczałem średniej jeszcze ale na pewno to zrobię. Tu mam średnią ze stacji Kościerzyna ale
z lat 1960-1990 i jak patrzałem to chyba 2 miesiące z lat 1990-2020 u mnie są zimniejsze niż te z Kościerzyny z lat wcześniejszych. Tyle ,że na ogół Kościerzyna ma cieplejszy troszkę klimat.

 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19209
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 15 Styczeń 2024, 17:41   

Powracam do wątku

2009

Podkarpackie: +0,06K
Małopolskie: +0,01K
Śląskie: -0,01K
Świętokrzyskie: -0,06K
Opolskie: -0,09K
Dolnośląskie i Lubelskie: -0,16K
Łódzkie: -0,20K
Lubuskie i Zachodniopomorskie: -0,24K
Pomorskie i Wielkopolskie: -0,26K
Mazowieckie: -0,28K
Warmińsko-mazurskie: -0,31K
Kujawsko-Pomorskie: -0,32K
Podlaskie: -0,33K

Widać tu podział na najcieplejszy SE z większym naciskiem na S i najchłodniejszy NE/N. SE był najcieplejszy w większości miesięcy tamtego roku, dokładniej w styczniu, lutym, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i grudniu. Z czego w pierwszej czworce zachód był najzimniejszy, a w kolejnych trzech północ, choć grudzien już trochę na współkę z zachodem :-P . Kwiecień i maj cieplejsze na W i S, a najzimniejsze na NE, więc też tak zdecydowaną kontra nie były. Sierpień najcieplejszy na W, najzimniej na E/NE, listopad też od W wyższa anomalia, a najniższa i na S/SE i na NE. Najmocniejszą kontrą był marzec który na W był najcieplejszy, a najzimniejszy na SE.
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10