Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy luty 2024 pobije rekord?

Czy luty 2024 pobije rekord ciepła?
Tak
33%
 33%  [ 2 ]
Nie
66%
 66%  [ 4 ]
Głosowań: 6
Wszystkich Głosów: 6

Autor Wiadomość
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7342
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 21 Luty 2024, 13:52   

Janekl, w całej Polsce przebije z palcem w miejscu, gdzie słonko nie zagląda, a na południu kraju zagrożony jest nawet rekord marca xd Takie danie główne tej "zimy" :lol:
_________________
Yebac śmiecien 2024
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 38 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6289
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 21 Luty 2024, 16:42   

Do 20 lutego włącznie średnia u mnie wychodzi 2,75*C a średnia lutego 1990 roku to 4,36*C więc jak widać nie ma żadnych szans. Nawet zrobiłem symulację ,że od dzisiaj do przez 9 dni lutego zapisałem maksymalną codziennie 10 stopni a minimalną 5 stopni na plusie to i tak średnia była by niższa.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan danych :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 14136
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 21 Luty 2024, 17:40   

Liczenie średniej na podstawie temp. maks. i temp. min. może być zgubne- co prawda wyznaczenie średniej arytmetycznej wydaje się być na pierwszy rzut oka stosunkowo bezpiecznym wariantem, bo przeważnie wynik z niej uzyskany nie będzie różnić się jakoś znacząco od tego z bardziej szczegółowych zapisów. ;-) Ale jak się pojawia jakiś dzień z frontem ciepłym (albo dla odmiany chłodnym) lub zamglenia w ciągu doby się utrzymują czy wprost przeciwnie wichury występują, to wyliczenia tą metodą okazują się być bardzo rozbieżne. ;-) Też jeszcze trochę dłużej trwa noc od dnia, więc w tym przykładzie +5 C w nocy i +10 C w ciągu dnia niekoniecznie będzie oznaczać średnią w okolicach +7.5 C. ;-) Mogą w skrajnych przypadkach wylecieć z tego wartości znacznie bliższe +5 C lub z drugiej strony znacznie bliższe +10 C. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 105 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11068
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 21 Luty 2024, 19:07   

LukeDiRT napisał/a:
Nie, nie ma szans.


Wiem, że do końca miesiąca pozostał jeszcze tydzień, ale trochę źle się zestarzała moja powyższa wypowiedź :lol:
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7342
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 21 Luty 2024, 19:29   

I to jeszcze luciak, który nie był typowa "strefą" jak 2020 np xd
_________________
Yebac śmiecien 2024
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 166 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24122
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 21 Luty 2024, 19:35   

jorguś, Właśnie strefówka przynosi takie jednodniowe namiastki zimy. W tym lutym Arktyka jest odcięta przez wysokie ciśnienie w Skandynawii, które dodatkowo blokuje niże w taki sposób, że zaciągają stale bord z kierunków południowo-zachodnich/południowych, dodatkowo te niże nie mogąc się szybko przebić na wschód zalewają nas deszczem. Jest lochowo, deszczowo i bordowo, to co miało przynieść przełamanie zim przyniosło w istocie najbardziej paskudny rekordowo ciepły miesiąc w historii pomiarów :-P
_________________
Aktualna pora roku: Późna wiosna 🤩

Maj - trudny wiek sezonu wegetacyjnego.
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7342
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 21 Luty 2024, 19:47   

FKP, lokalnie to będzie +7K, to jakieś 10 stopni więcej niż to czego się spodziewano tu na forum xd
_________________
Yebac śmiecien 2024
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan danych :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 14136
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 21 Luty 2024, 19:53   

Ja wierzyłem, że luty będzie miesiącem "ciepłym" (tzn. z dodatnią anomalią temp., ale skromniejszą niż podajecie) i ubogi w śnieg. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 149 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7342
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 21 Luty 2024, 20:00   

Ja w sumie sam nie widziałem czego się spodziewać, raczej obstawiałem że będzie ciepły, ale bardziej tak lekko ciepły w stylu 2015/2023 niż 2016/2020, już nie mówiąc o czymś takim co mamy xd
_________________
Yebac śmiecien 2024
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 38 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6289
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 21 Luty 2024, 21:42   

Bartek617 napisał/a:
Liczenie średniej na podstawie temp. maks. i temp. min. może być zgubne- co prawda wyznaczenie średniej arytmetycznej wydaje się być na pierwszy rzut oka stosunkowo bezpiecznym wariantem, bo przeważnie wynik z niej uzyskany nie będzie różnić się jakoś znacząco od tego z bardziej szczegółowych zapisów. ;-) Ale jak się pojawia jakiś dzień z frontem ciepłym (albo dla odmiany chłodnym) lub zamglenia w ciągu doby się utrzymują czy wprost przeciwnie wichury występują, to wyliczenia tą metodą okazują się być bardzo rozbieżne. ;-) Też jeszcze trochę dłużej trwa noc od dnia, więc w tym przykładzie +5 C w nocy i +10 C w ciągu dnia niekoniecznie będzie oznaczać średnią w okolicach +7.5 C. ;-) Mogą w skrajnych przypadkach wylecieć z tego wartości znacznie bliższe +5 C lub z drugiej strony znacznie bliższe +10 C. ;-)


Bartku kiedyś mierzyłem na kilka sposobów;
1) - zapisywałem temperaturę co 4 godziny czyli 6 temperatur plus maksymalną i minimalną i dzieliłem przez 8 i wtedy na ogół wychodziła temperatura najbardziej podobna do tej ,której używam teraz czyli tej o której piszesz.

2) - zapisywałem temperaturę co 5 minut i potem dzieliłem przez 288 i na ogół ta wychodziła już z większą różnicą. No i ta faktycznie najlepiej by była prawdy ale za dużo zachodu. Dopóki stacja nie ma żadnego błędu jest ok. bo sama liczy ale to trzeba sprawdzić wszystkie wyniki temperatur. U mnie niestety czasami takie błędy wychodzą.

A jak stacje imgw podają dane danego dnia a te są danymi właściwie 2 dni bo dzień zaczyna się od 18-tej (19-tej) do następnego dnia tej godziny.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 8