Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: kmroz
17 Kwiecień 2020, 14:23
Maj 1981
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11712
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 19:22   

To ja jednak zostaję przy swoim. Taki "loch" ma dla mnie sens tylko przy odpowiednich opadach jak w II dekadzie lipca 2018. W przeciwnym razie takie coś nie ma dla mnie sensu. Suche i lampowe dni 28-32 - też nie, ale do 30 i nie więcej - spoko, o ile wieczorami powietrze swobodnie się schładza. Duże amplitudy latem w ogóle mi nie przeszkadzają, podobnie jak "staremu Kmrozowi"; co więcej lubię takie dni, bo często mamy wtedy idealny błękit za dnia przy przyjemnej temperaturze i gwiaździstą noc, np. 4 lipca 2018.
Co do ostatniego zdania, to jednak łagodne noce mają dla mnie większe znaczenie niż temperatura maksymalna sama w sobie. Łagodna noc, to przyjemny wieczór. A wolę mieć nawet 30 stopni, ale za to od 17-18:00 łagodną temperaturę, idealną na wieczorny rowerek czy bieganie, niż 27, które nie chce schodzić w dół i jeszcze po zachodzie Słońca bywa nieprzyjemnie, a dom, pokój za nic nie chce się ochłodzić.
Długie ciągi takich lampowych i gorących dni z łagodnymi nocami to oczywiście przesada i sam nie chcę czegoś takiego, ale raz na jakiś czas w formie epizodu nie zaszkodzi.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 146 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7311
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 19:25   

Ja np całkowicie dopuszczam pseudociepło nawet do końca marca, w kwietniu patrzę na nie już mniej przychylnie, a w maju to już zło totalne. A na jesień podobnie jak z majem mam z wrześniem, w październiku mi już nie przeszkadza, choć jednak przymrozki wolałbym odsunąć jak najpóźniej jak to możliwe, dlatego też po latach doceniłem np październik 2017, szkoda że tego 31-go był ten -1*C, ale to już i tak skrajnie późno.
_________________
Aktualna pora roku: zasłużone bubu
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23995
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 19:28   

Ja przymrozków październiku nie toleruję wcale, bo niszczą ogrodowe kwiaty. Za to w kwietniu do połowy mogę rozgrzeszać niewielkie przymrozki pod warunkiem czystej lampy za dnia i temp. maks. przynajmniej w normie.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
pawel 
Moderator
fan 1 stycznia 2023



Hobby: Meteorologia
Pomógł: 24 razy
Wiek: 27
Dołączył: 08 Lis 2019
Posty: 5139
Miejsce zamieszkania: Kasina Wielka
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 19:45   

Pół biedy jak 27 nie chcące schodzić w dół było pochmurne, ale nieraz się zdarza lampa i dość duża wilgotność.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 135 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35252
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 19:49   

Cytat:
Ciepłe noce w kwietniu to przeszłość?


Heh, dobre. Jak ja patrzę co niektóre regiony odwalają, to mnie przeraża. Np Kielce-Suków miały słownie PIĘTNAŚCIE na DZIEWIĘTNAŚCIE mroźnych nocy, z czego DZIEWIĘĆ poniżej -2 i TRZYNAŚCIE poniżej -1.

Wiem, ta stacja to lekkie mrozowisko. Ale jednak nie aż tak. Tak było w poprzednich latach:

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350200570&par=tnm0&max_empty=2

Tego wieku rekord już jest, a najbliższe dni go nasilą... TOP10 po 1950 roku już jest... Najbliższe dni to walka o TOP5, która raczej się uda... :-x

Ale wiecie co jest w tym najgorsze? Ten kwiecień wcale nie jest zimny...
_________________
19.04-6.05.2012 -> jeden z najcudniejszych wiosennych okresów, jakie można sobie wyobrazić
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23995
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 19:58   

Ten rok jest wprost stworzony do testowania wytrzymałości roślin na różne po*ebane w czasie czynniki pogodowe. Magnolii "Nigra" padły rozwinięte kwiaty ale ma jeszcze mnóstwo kwiatów w pąkach, zobaczymy czy wiosna 2020 i z nimi nie spróbuje zrobić porządku 🤪
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19197
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 20:02   

kmroz napisał/a:
Cytat:
Ciepłe noce w kwietniu to przeszłość?


Heh, dobre. Jak ja patrzę co niektóre regiony odwalają, to mnie przeraża. Np Kielce-Suków miały słownie PIĘTNAŚCIE na DZIEWIĘTNAŚCIE mroźnych nocy, z czego DZIEWIĘĆ poniżej -2 i TRZYNAŚCIE poniżej -1.

Wiem, ta stacja to lekkie mrozowisko. Ale jednak nie aż tak. Tak było w poprzednich latach:

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350200570&par=tnm0&max_empty=2

Tego wieku rekord już jest, a najbliższe dni go nasilą... TOP10 po 1950 roku już jest... Najbliższe dni to walka o TOP5, która raczej się uda... :-x

Ale wiecie co jest w tym najgorsze? Ten kwiecień wcale nie jest zimny...


W Toruniu ma już 11/19, mroźnych nocy. Po dzisiejszej nocy będzie już 12, w zapowiedziach to jedyna mroźna nic, ale dalej widać przez kilka dni tmin po 1/2 st., a jak dobrze wiemy w zapowiedziach są one ładnie zawyżane. Noc z piątku na sobotę przyniosła spadek do -5 st., a miała przynieść do -2 st. Rekord wieku dzierży kwiecień 2003, miał 13 takich nocy, ale prawdopodobnie w najbliższych dniach go utraci. Jeśli po dzisiejszej nocy wystąpią jeszcze 2 mroźne noce, czyli w sumie 14 będzie to drugi najbardziej przymrozkowy kwiecień po 1950, ex aequo z 1951 i 1997. Rekord dzierży kwiecień 1954 (16) choć wydaje się to wręcz abstrakcyjne to na ten rekord też szansę mamy, niesamowite ile bieżący kwiecień pobił już lodowatych kwietniów pod względem nocy (pod względem śr. tmin jest wręcz w piachu) a i wcale nie zamierza ustąpić :-(
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=353180250&par=tnm0&max_empty=3
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23995
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 20:09   

Przypominam Ci, że kiedyś chwaliłeś taką pogodę :mrgreen: :lol:
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19197
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 20:13   

FKP napisał/a:
Przypominam Ci, że kiedyś chwaliłeś taką pogodę :mrgreen: :lol:


To ja wiem 😇
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11712
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 19 Kwiecień 2020, 20:13   

Obawiam się, że w Nowym Sączu nie mamy już szans na walkę o TOP 5, lecz powinniśmy przymierzać się do walki o... TOP 1 :(
Kwiecień 2003 roku miał 13 mroźnych nocy. Ta ilość zostanie prawdopodobnie pokonana już za kilka godzin, kiedy nastąpi 14-ty taki spadek. Rekord (16 temperatur minimalnych poniżej zera) dzierżą kwietnie 1996 i 1997, a patrząc realnie na prognozy (realnie, czyli z dużą dozą krytycyzmu wobec zapowiadanych TMin) można się spodziewać, że ów rekord zostanie wyrównany... Może nie pobity, ale i tego nie można wykluczyć. W ten sposób mielibyśmy więcej mroźnych nocy niż w grudniu i lutym. Już mam pewność, że mrozów w kwietniu 2020 będzie więcej niż w jakimkolwiek listopadzie po 2012 roku i październiku po... 1959. Tak, nawet p*ździerniki 1997, 2003 i 2010 się chowają.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11