Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Euro Truck Simulator 2
Autor Wiadomość
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 10 Marzec 2020, 22:23   Euro Truck Simulator 2

Myślę, że nie ma sensu opisywać instrukcji lub wyjaśniać funkcji tej gry, więc mój wpis proszę potraktować wyłącznie jako recenzję produktu.

Gra powstała z firmy SCS jest bardzo dobra. Oczywiście wiele osób twierdzi, że co do gatunku nie powinna być nazywana symulatorem. Jednak grając w tą produkcję można chociaż sobie próbować wyobrazić, jak wygląda zawód kierowcy tira. Co rzuca się w oczy, to bardzo wysokie wynagrodzenia za realizację zlecenia. Założę się, że osoba prowadząca ciężarówkę nie zarobiłaby kilkuset tysięcy zł za przejazd kilkuset-1000 km. Wprawdzie trzeba mieć już wyższy poziom w grze, by zdobyć więcej propozycji i lepsze zarobki, ale nie trzeba robić strasznie dużo kursów- ja przejechałem póki co ok. 400 tras. By "pójść na łatwiznę", można zamienić posiadany salon w firmę, zatrudniając pracowników i przydzielać im zadania. Aby rozgrywka była przyjemniejsza, można sobie radio włączyć. Co do udoskonaleń można sobie ciężarówkę ozdobić lub wyposażyć w różnego rodzaju przedmioty. Niewątpliwą atrakcją są oficjalne mapy DLC, umożliwiające zwiedzanie większej części Europy, naszego kontynentu:
1. Going East: Ekspansja Polska- powiększenie Polski (z miast: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Warszawa), Czech (tu tylko Ostrawa), Słowacji (Bańska Bystrzyca+Koszyce), dodanie Węgier (z miast Budapeszt i Debreczyn, później dodano Pecz i Segedyn)
2. Scandinavia: Skandynawia- dodanie Danii, południowej Norwegii i południowej Szwecji
3. Vive la France!- jak sama nazwa wskazuje "rozszerzono" Francję i rozbudowano niektóre miasta, np. Paryż
4. Italia- przedstawienie Włoch w całej okazałości i również rekonstrukcja "istniejących" wcześniej miast: Turyn, Mediolan, Wenecja, Werona
5. Beyond the Baltic Sea: Bałtycki Szlak- Litwa, Łotwa, Estonia, północno-zachodnia Rosja (z obwodem kaliningradzkim), południowa Finlandia
6. Road to the Black Sea: Droga do Morza Czarnego- Rumunia, Bułgaria i zachodnia Turcja (europejska część państwa, do Stambułu włącznie)
Następnym dodatkiem w kolejce jest Iberia, a więc teren obejmujący Półwysep Iberyjski, czyli Hiszpanię i Portugalię.
W kwestii map można też pobrać nieoficjalne modyfikacje, jednak one już są bardziej ryzykowne- mogą doprowadzić do uszkodzenia gry, o czym przypomina komunikat SCS Software po uruchomieniu gry z dodatkiem. Należy sprawdzić, które pasują do bieżącej wersji (jeśli macie wersję ze Steama, nie musicie się tą sprawą martwić, bo aktualizacje odbywają się "samodzielnie")- dzięki temu będzie można wczytać "nowy świat". Dobrymi przykładami są m. in. ProMods, RusMap, Hungary Map.
Byłbym zapomniał, jeszcze jest tzw. Special Transport- czyli dodatek z bardziej wymagającymi trasami- odległość nie jest tu problemem (bo trasy są dość krótkie, zazwyczaj 200-300 km, w porywach do 500 km), ale ciężki i ogromny gabarytowo ładunek, przez który ciężej się skręca.
Przechodząc do ogólnej oceny, gra jest bardzo udana. Jeśli chcecie odpocząć po ciężkim dniu, polecam Wam z ręką na sercu tą produkcję. Poza przyjemnościami też chociaż trochę kształci, np. można zbadać, gdzie leży dane państwo lub miasto- więc taka geografia w lekkim wydaniu (rzecz jasna z mapą) da o sobie coś niecoś przypomnieć. :)
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10945
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 11 Marzec 2020, 12:32   

ETS2 to bardzo dobry symulator, spędziłem w nim łącznie 66 godzin (tyle pokazuje Steam).
Choć więcej ostatnio grałem w inny symulator - OMSI 2.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 11 Marzec 2020, 20:17   

Też grałem w OMSI :) , ale coś mi nie szło :( . Nie wiem, czy nie lepiej sobie kontroler kupić, bo głupio się przyznać, ale idzie pogubić się w tych guzikach. Nawet jak w końcu ruszyłem autobusem i próbowałem stworzyć trasę, to system jej nie widział i tak jechałem po Berlinie bez możliwości zabrania pasażerów :( . Gra naprawdę mi się podoba pod kątem wizualnym, bo można jechać po rzetelnie odwzorowanych okolicach :) , tylko że wstyd mi jest, bo nie jestem w stanie tego wszystkiego ogarnąć na klawiaturze. :'(
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 16 Kwiecień 2020, 22:50   

LukeDiRT napisał/a:
Choć więcej ostatnio grałem w inny symulator - OMSI 2.


Pomijając niepowodzenia w OMSI znalazłem symulator, w którym już lepiej mi idzie (inni youtuberzy jak FanSim, MATAMET czy Wujek Bohun nazywają ją Ruskim OMSI). Polecam Ci i innym (chyba, że znasz) Bus Driver Simulator 2019. Gra wprawdzie ma póki co tylko 2 miasta (pierwszym jest miasto Sierpuchow należące do obwodu moskiewskiego, jakieś 100 km na S od stolicy Rosji, a drugim niemiecka Kolonia, miasto należące do Zagłębia Ruhry), ale podobno jest rozwojowa. Liczę na to, że pojawi się kiedyś więcej map. Tu już w sterowaniu się połapałem. ;-)

Notabene widziałem kiedyś filmik Twojego autorstwa na YT z Bus Simulator 18 i wspomnianego OMSI. Dałem łapki w górę. ;-)
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 22 Marzec 2021, 22:28   

Co do gry Bus Driver Simulator wydano na zeszłoroczne Święta Bożego Narodzenia kolejną mapę: Murom, Rosja. ;-) Miasto znajduje się jak Sierpuchow nad rzeką Oka (jednak znajduje się na wschód od Moskwy, a dokładnie bliżej Niżnego Nowogrodu i Włodzimierza: na południe od tychże większych ośrodków). ;-) W odróżnieniu jednak do Sierpuchowa i Kolonii przeważają krajobrazy wiejskie, miejskie są dość znacznie ograniczone (kilka, kilkanaście ulic do przejazdu dosłownie). ;-) Mimo to dodatek jest warty polecenia. ;-)

https://store.steampowered.com/app/679260/Bus_Driver_Simulator/
https://store.steampowered.com/app/1500190/Bus_Driver_Simulator__Murom_Suburbs/

Co do Euro Truck Simulator 2 wydawane są liczne dodatki mapowe. ;-) Najbardziej znaną modyfikacją mapową jest Promods, która także niedawno powstała dla amerykańskiej odsłony, tj. American Truck Simulator (w tamtej grze można jeździć póki co jeździć po zachodniej części Stanów Zjednoczonych, ale z roku na rok przybywa więcej stanów, swoją drogą również fajna produkcja, ale jeśli o mnie chodzi, to chyba wolę ETS). ;-) Kilka l. temu można było kupić modyfikację w całości, ale obecnie jest ona podzielona: kraje/państwa Bliskiego Wschodu można kupić jako dodatek (Middle East Add-on). ;-)

https://blog.promods.net/

Dobrze znany jest też dodatek PolandRebuilding, umożliwiający jazdę po odnowionej Polsce: dodano trochę nowych miejscowości oraz nowe drogi. ;-) Aby go pobrać, trzeba posiadać główną modyfikację, tj. Promods. ;-)

https://polandrebuilding.pl/download/

Są też inne znane projekty, jak np. RusMap, Romania Extended czy jeszcze innych (lista jest w załączniku poniżej, i to oczywiście nie wszystko, znajdzie się jeszcze więcej map autorskich, ale już niestety mniej znanych i trzeba w innych czeluściach sieci pogrzebać, wiele z nich może też być nieaktywna z uwagi na częste zmiany wersji w grze ETS2), ale niestety nie zauważyłem takich oficjalnych stron poświęconych tym dodatkom. :-( Niektóre z nich można w sumie pobrać przez Promods (oczywiście o tym nie zapominać, Promods to podstawa nieoficjalnych mod.), ale trzeba forum przeszukać, by znaleźć wątki poświęcone poszczególnym modyfikacjom. ;-)

https://trucksim.fandom.com/wiki/Map ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 17:45   

Przepraszam, jeśli zaśmiecam wątek :-( , ale pojawiły się informacje dotyczące nowej modyfikacji mapowej. ;-) Najbliższy dodatek ma nazywać się "Heart of Russia" i umożliwi jazdę w głąb Rosji, zwłaszcza do jej stolicy, Moskwy (do tej pory jest formalnie tylko północny fragment głównej części oraz eksklawa składająca się z obwodu kaliningradzkiego dostępna), głupio jest tylko, że nie dostrzegłem wzmianki dotyczącego Białorusi i Ukrainy, bo w sumie te kraje/państwa można byłoby chociaż "przelotowo" potraktować (chyba że zostaną wydane w innym rozszerzeniu). :-(

https://store.steampowered.com/app/1536500/Euro_Truck_Simulator_2__Heart_of_Russia/

Do gry Bus Driver Simulator pojawia się kolejny projekt mapowy (też o ładnej, wdzięcznej nazwie: "Russian Soul"), z powrotem przeważałyby krajobrazy miejskie, tylko oczywiście w nieznacznie innym miejscu (podobnie jak w 2 innych rosyjskich miastach dość niedaleko od Moskwy), mianowicie w Sołniecznogorsku, czy jakoś tak (kolejne niewielkie miasto, które jest położone ponad 50 km na północ od stolicy Rosji). ;-) Znajduje się nad jeziorem Sienież, który jest obecnie starym zbiornikiem wodnym. ;-) Przez miasto przebiega droga łącząca Moskwę i Sankt Petersburg. ;-)

https://store.steampowered.com/app/1586790/Bus_Driver_Simulator__Russian_Soul/
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 28 Luty 2022, 20:45   

Biorąc pod uwagę obecną bardzo nieciekawą sytuację na Ukrainie (która w zasadzie trwała od ładnych paru miesięcy jeśli nie lat, tylko w zasadzie "dopiero" od kilku dni ma miejsce potężna kulminacja) :cry: , to pewnie termin wydania nowych (oficjalnych- tzn. takich które można kupić na platformie Steam) dodatków mapowych do gry Euro Truck Simulator 2 ulegnie większemu przesunięciu. :-? A właśnie teraz jest w kolejce centralna Rosja. :-(

https://truck-simulator.fandom.com/wiki/Euro_Truck_Simulator_2:_Heart_of_Russia

Mnie niepokoi ta schiza polegająca na tym, by kasować obecnie wszystko, co związane z Rosjanami: myślę, że duża część naszych dalszych wschodnich sąsiadów nie przepada obecnie za swoją głową państwa i sami chcieliby spokoju. :-( Do szczęścia tak naprawdę tylko (i aż) wystarczają wybory oraz na podstawie oddanych głosów (przez obywateli) ewentualna zmiana prezydenta, ale to ustrój autorytarny, więc no niestety nie dziwię się, że na tym tle występują utrudnienia. :-(
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13733
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 4 Lipiec 2022, 18:23   

Od jakiegoś czasu (bodajże od co najmniej kilku-kilkunastu dni) gry rosyjskiego zespołu Kish-Mish Games zniknęły ze sklepu Steam (tzn. nie można ich namierzyć na tej platformie, autorzy strony pozostawiali na stronach społecznościowych załączniki, za sprawą których można chyba pobrać tymczasowo niedostępne pozycje): nie wiem czy głównym zarzewiem tejże decyzji nie była kwestia narodowości i obywatelstwa twórców. :-(

https://en.kishmish-games.com/news
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10