Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Ryterski zamek rycerski
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11715
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 25 Sierpień 2020, 12:23   Ryterski zamek rycerski

Zamek położony na wzgórzu górującym ponad oddalonym o 15 km od Nowego Sącza Rytrem, był w przeszłości świadkiem licznych zdarzeń historii. Jest ulokowany na wysokości 463 m n.p.m, gdzie zbudowano go prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku (pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1312 roku). Zamek składał się z zamku właściwego, usytuowanego na szczycie góry, wzniesionego na planie nieregularnego pięcioboku, oraz z przygródka usytuowanego od strony północnej i bronionego przez wał ziemny. Dziedziniec zamku był z trzech stron otoczony murami; z czwartej strony zamykał go dwuczęściowy budynek mieszkalny wzniesiony na planie prostokąta. Do muru zachodniego przylegała od wewnątrz kamienna wieża o średnicy zewnętrznej u podstawy 9,5 m i wewnętrznej 2-4 do 2,6 m, zbudowana z piaskowca, zachowana do wysokości około 10 m. Wskazywano, że wieża zamku w Rytrze wykazuje pewne podobieństwo do wieży zamku w Czchowie. W zamku gościli niejednokrotnie królowie - Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki w drodze na Węgry.
Zamek został zniszczony prawdopodobnie w czasie najazdu Jerzego Rakoczego w 1657 roku. Pozostały ruiny wieży i budynku mieszkalnego. Niedawno w tym miejscu zbudowano trochę infrastruktury dla zwiedzających - wygodniejszy podjazd i platformę widokową na wieży (niestety podczas mojej wizyty była ona zamknięta, takie uroki "czerwonej strefy"). Mimo to udało się uchwycić trochę widoków :)

Zdjęcia zrobiłem 11 sierpnia.










_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24000
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 25 Sierpień 2020, 12:50   

Bardzo malownicza okolica i ruiny. U mnie też jest pod tym względem ciekawie, muszę porobić zdjęcia i opisać.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10992
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 25 Sierpień 2020, 16:15   

Ładne zdjęcia :-)
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11715
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 26 Sierpień 2020, 12:38   

Dziękuję bardzo :) W mojej okolicy jest wiele ciekawych widokowych miejsc i nadal odkrywam nowe. W tym roku staram się poznać ich jeszcze więcej, zdjęcia będą się ukazywać :D
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan danych :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13904
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 21 Październik 2020, 22:31   

Bardzo ładne miejsce (zdjęcia tym bardziej). ;-) Jak jechałem do Rytra na obóz sportowy (hotel Perła Południa), to po drodze czasem tam gdzieś chodziliśmy jeździć po okolicy na rowerze. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11715
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 21 Październik 2020, 23:01   

Ooo, ja też kiedyś byłem w tym hotelu, na basenie :) Zapewne byłeś też na zamku, ogólnie ta okolica jest bardzo malownicza i po każdej stronie można znaleźć coś ciekawego. Stąd jest już niedaleko do Piwnicznej, gdzie również jest bardzo ładnie, szczególnie tamtejszy rynek i okolice pijalni wody mineralnej są bardzo ładnie zagospodarowane.
Ten obóz sportowy był piłkarski, pływacki czy tenisowy? Te trzy dyscypliny kojarzą mi się z Rytrem, a jeśli prawidłową odpowiedzią jest ta pierwsza, to prawdopodobnie grałeś na boisku pod zamkiem, które widać na jednym z moich zdjęć :D
Być może korzystając z pobytu w Rytrze, odwiedziłeś też pobliską karczmę. Kilkakrotnie dawniej organizowane tam były zjazdy mojej rodziny i kiedy niedawno w ramach małej podróży sentymentalnej wybrałem się tam na obiad, muszę przyznać że trzymają poziom. Podają tam przepyszny smalczyk, polecam :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan danych :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13904
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 22 Październik 2020, 01:34   

Tak, kiedyś jechaliśmy na rowerach do tego zamku, również do Piwnicznej leśnymi drogami (do pijalni wód), a z 2 strony do Starego Sącza ;-) , ale to jeszcze za "dzieciaka" (znaczy po raz pierwszy tam byłem w wieku 15 l.). ;-) Byłem w tych okolicach chyba z 4 razy na obozie- ostatni raz już dla dorosłych (i tu troszkę sam się poszwendałem, np. do kościoła czy sklepu- tu już była tzw. "wolna amerykanka"). ;-)

Grałem w tenisa. ;-) W piłkę coś tam chłopacy chcieli, no ale boisko przed Perłą nie było za dobre (przynajmniej jak ja tam pojawiałem się kilka l. temu), a pech chciał, że specjalnie nie jeździliśmy na inne stadiony. :-(

W jakiejś karczmie byłem, ale to z koleżankami, kolegami i opiekunami i to też taka mała chatka czy lepianka (koło hotelu). ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Janekl 
Poziom najwyższy
Janek


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 38 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 6254
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 22 Październik 2020, 18:47   

Piotrze piękne zdjęcia oraz piękna okolica. Wiele ludzi wyjeżdża za granicę a nie zna swojego kraju. Szkoda ,że za młodu nie miałem możliwości zwiedzania tak pięknych miejsc. Teraz mam możliwości ale znów co innego wyszło.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11715
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 22 Październik 2020, 22:18   

Dziękuję bardzo :) I jak czasy się zmienią, to polecam zahaczyć o mój region w drodze w góry. Jest tu mnóstwo malowniczych miejsc, jest na czym zawiesić oko. To prawda, że często cudze chwalimy a swego nie znamy.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 110 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11715
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 3 Lipiec 2023, 23:33   

Dziś znowu odwiedziłem to piękne miejsce - chyba jedno z najlepszych do podziwiania letnich zachodów Słońca :) To bawiło się dziś trochę w chowanego, kryjąc za chmurą, ale i tak pokazując swoje wdzięki w jej prześwitach :)

















_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

18.01-17.04.2024. Kwartał katastrofy klimatycznej. Najstraszniejszy pogodowo w historii.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10